Żywioł mógł zabić. Strażacy pokazali nagranie z akcji

6

Połamane drzewa, nieprzejezdne drogi i pozrywane dachy. W nocy z piątku na sobotę alarmy w remizach strażackich wyły regularnie. Orkan Otto szaleje nad Polską i zbiera swoje żniwo. Najmocniej jego skutki odczuwają mieszkańcy północnej i środkowej części kraju.

Żywioł mógł zabić. Strażacy pokazali nagranie z akcji
Powalone drzewa na trasie Niestępowo - Lniska - 18/02/23 (Facebook, OSP Leźno)

Orkan Otto daje się we znaki. Zerwany dach z domu jednorodzinnego w Jezierzu czy zwalone drzewo na budynek mieszkalny w Leźnie, to tylko niektóre zdarzenia, do jakich w nocy z 17 na 18 lutego wzywani byli strażacy. Jak podaje mł. asp. Jakub Sejkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, aż 551 zdarzeń związanych z trudnymi warunkami pogodowymi odnotowano w samym województwie pomorskim. Mocno wieje jednak w całej Polsce.

To, jak wyglądały nocne wyjazdy na akcje, w filmiku na TikToku pokazał Krzysztof Litwiński - jeden ze przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzezinie. Na nagraniu widzimy, jak strażacy z piłami w rękach usuwają z drogi zwalone drzewo.

Aż strach, czy inne drzewo na nas nie spadnie - komentuje strażak ochotnik.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Ale przypadków takich, jak ten pokazany w załączonym powyżej materiale wideo, jest zdecydowanie więcej. Jak podaje straż pożarna, na Pomorzu wiało z prędkością nawet do 120 km na godzinę. Wichura przewróciła jacht w okolicach Świnoujścia, a w Sopocie zapaliła się kamienica, skąd ewakuowano 20 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Kolejne wichury nad Polską? IMGW ostrzega, strażacy wyjeżdżają do akcji

Oprócz szkód materialnych, służby nie informują dotąd o osobach poszkodowanych w wyniku fatalnej pogody. W Leźnie drzewo zwaliło się na budynek mieszkalny oraz linię energetyczną. Do zdarzenia doszło około godziny 3:23.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu drzewa z budynku - informują strażacy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Strażacy z OSP Kołczygłowy interweniowali przed północą w sprawie zerwanego przez wichurę dachu w miejscowości Jezierze. Najwięcej szkód odnotowano w powiatach wejherowskim - 78, słupskim - 73, kartuskim oraz bytowskim - po 72.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem zostały już odwołane na terenie województw wielkopolskiego, śląskiego, opolskiego, lubuskiego, a także dla części województw małopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Wiatr zaczyna stopniowo słabnąć.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić