Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

17

Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie wspominają mękę oraz śmierć Jezusa na krzyżu. To jednocześnie drugi dzień Triduum Paschalnego. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?
Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? (Getty Images, Artur Widak)

W tym roku Wielki Piątek wypada 29 marca. Tego dnia wierni nie mają obowiązku pojawienia się w kościele. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że w Wielki Piątek nie celebruje się mszy świętej.

To oczywiście nie oznacza, że w kościołach nic się nie dzieje. Odbywają się m.in. adoracje Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

W każdej parafii po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Do jej najważniejszych elementów zalicza się: adorację Krzyża, liturgię darów uprzednio konsekrowanych oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do specjalnie przygotowanej kaplicy, tj. do Grobu Pańskiego - zauważa serwis msze.info.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Roxie Węgiel zdradza, jaką była uczennicą i czy rozważa pójście na studia. "Nie mówię, że to się nie wydarzy"

A dlaczego Liturgia Męki Pańskiej nie jest mszą świętą? Wszystko za sprawą faktu, że w trakcie Eucharystii rozdawane są jedynie hostie konsekrowane dzień wcześniej, a więc w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek obowiązuje zakaz sprawowania jakichkolwiek sakramentów - wyjątek stanowi tylko sakrament namaszczenia chorych.

Wielki Piątek. Czy trzeba pościć?

Wielki Piątek nie jest świętem nakazanym, wobec czego nie ma obowiązku uczestnictwa w Liturgii Męki Pańskiej.

Wierni natomiast muszą zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post. Pokutny charakter tego dnia sprawia, że trzeba również powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić