To niebezpieczny czas. Ostrzeżenie przed niedźwiedziami w Podkarpackim

13

Od kilku tygodni można zaobserwować zwiększoną aktywność niedźwiedzi na terenach górskich. W związku z tym oraz z uwagi na doniesienia o pojawiającym się w okolicy drapieżnikach, wójt gminy Solina wydał ostrzeżenie dotyczące tych zwierząt. Niedźwiedzie są na wiosnę wyjątkowo niebezpieczne.

To niebezpieczny czas. Ostrzeżenie przed niedźwiedziami w Podkarpackim
Ostrzeżenie przed niedźwiedziami w Podkarpackim. Drapieżniki są wyjątkowo głodne i niebezpieczne (Pixabay, Twitter)

Wójt gminy Solina postanowił zaapelować do mieszkańców i turystów odwiedzających Podkarpacie, by zachowali szczególną ostrożność. Zwłaszcza że w Solinie niedźwiedzie pojawiają się w okolicy co roku.

Dwa lata temu mały niedźwiadek podkradał drób rolnikom i niebezpiecznie blisko podchodził do lokalnego przedszkola. W zeszłym roku niedźwiedź w biały dzień upodobał sobie odwiedziny jednej z posesji w gminie. W tym roku jest podobnie.

Zwierzęta widywane są w miejscowościach naszej gminy o różnych porach dnia i nocy. Należy odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta domowe (kury, króliki), odpady, a w szczególności resztki jedzenia — apeluje wójt gminy Solina Adam Piątkowski na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sparing boksera z niedźwiedziem. Finał walki mógł być tylko jeden
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wójt Soliny podkreśla też, że każdy przypadek pojawienia się niedźwiedzia na terenie zamieszkałym przez ludzi należy zgłaszać pod nr alarmowy 112 lub kontaktować się z Urzędem Gminy.

Przekonali się o tym ostatnio mieszkańcy jednej ze słowackich miejscowości. Niedźwiedź zaatakował w biały dzień na ulicy i ranił pięć osób, w tym dziecko.

Z kolei to, że spotkanie z niedźwiedziem może skończyć się tragedią, donosiliśmy w połowie marca. Na Słowacji w Dolinie Demianowskiej w Tatrach Niżnych zwierzę goniło dwójkę turystów. Uciekająca przed drapieżnikiem kobieta spadła z dużej wysokości. Niestety nie udało się jej uratować.

Dlaczego niedźwiedzie atakują właśnie na wiosnę? Bo budzą się wtedy z zimowego snu. Ich drzemka może trwać od 2,5 do nawet 6 miesięcy. Początek wiosny to czas, kiedy drapieżniki wychodzą po kilku miesiącach z gawry. Wygłodniałe szukają pożywienia. Są wtedy wyjątkowo niebezpieczne.

Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić