Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Grasuje nocą i niszczy ogród przez cały rok. Posadź te rośliny, a już nie wróci

9

Niewiele osób wie, że karczowniki to jedne z najczęściej pojawiających się szkodników ogrodowych. Są aktywne przez cały rok i potrafią narobić niemałych zniszczeń. Jak je przepędzić? Jest na to prosty sposób. Wystarczy zasadzić pewne rośliny w ogrodzie.

Grasuje nocą i niszczy ogród przez cały rok. Posadź te rośliny, a już nie wróci
Karczowniki potrafią wyrządzić niemałe szkody w ogrodzie (Wikimedia Commons, David Perez (DPC))

Karczowniki, zwane także szczurami wodnymi, to gryzonie zaliczające się do podrodziny nornikowatych. Nie osiągają one zbyt dużych rozmiarów. Długość ich ciała wynosi około 20 centymetrów, a znakiem rozpoznawczym jest długi ogon, mierzący nawet 15 centymetrów. Ważą natomiast od 60 do 300 g.

Karczowniki mają ciemnobrunatną sierść i z wyglądu przypominają chomiki. Rzadko można się na nie natknąć, jednak potrafią dokonać naprawdę sporych zniszczeń w ogrodzie.

Gryzoń jest aktywny głównie nocą. Drąży wtedy podziemne tunele, które mogą sięgać nawet do kilkunastu metrów w głąb. W złożonym systemie gryzoń tworzy również przestrzenie na gniazdo i spiżarnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wrzosy w ogrodzie i na balkonie. Sprawdź, jak je sadzić, uprawiać i o czym pamiętać

Czasem możemy mieć wątpliwości, czy mamy do czynienia z działaniem kreta, czy szczura wodnego. Przyjrzyjmy się wtedy kopcom - te, które robi karczownik, są znacznie mniejszych rozmiarów. Mają też nieregularny kształt i składają się z mocno zbrylonej ziemi. Nie ma w nich również korzeni i innych części roślin.

Karczownik żywi się korzeniami, kłączami, cebulami i bulwami roślin uprawnych. Niszczy korzenie drzew i krzewów owocowych, a także kwiatów. Szczególnie upodobał sobie marchew, seler i topinambur. Może zniszczyć uprawy, a nawet doprowadzić rośliny, krzewy lub drzewa do obumarcia. Jak go przepędzić z naszej działki?

Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie roślin odstraszających. Karczownik szczególnie nie lubi zapachu czosnku, cebuli, aksamitki, czarnego bzu i mięty. Jeśli zatem posadzimy je w ogrodzie z pewnością będzie się trzymał od niego z daleka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić