oprac. Marta Kutkowska| 

Jak prać firanki, żeby nie prasować? Genialny trik, który oszczędza czas

63

Przed nami ostatni przedświąteczny weekend. Przygotowania idą pełną parą. Jeśli przed tobą pranie firanek, przeczytaj poniższy tekst. Dzięki naszym wskazówkom będziesz mogła zapomnieć o ich prasowaniu.

Jak prać firanki, żeby nie prasować? Genialny trik, który oszczędza czas
Jak prać firanki, żeby nie prasować (123RF)

Firanki są prawdziwą dekoracją każdego okna, pod warunkiem, że nie są pogniecione. Jednak ich prasowanie może się okazać prawdziwą udręką nawet dla doświadczonych pań domu. Co zrobić, by ułatwić sobie życie i w Wielkanoc cieszyć się firankami bez skazy?

Złóż firanki w kostkę

Najlepszym sposobem prania firanek jest złożenie ich w kostkę przed włożeniem do bębna. To zniweluje powstawanie zagnieceń.

Ustaw odpowiedni program

Często nowe pralki mają opcje "pranie firanek". Warto ją stosować, bo oprócz tego, że tkanina będzie mniej pognieciona, to pralka jej nie uszkodzi. Jeśli nie masz tego programu, wypróbuj funkcję "pranie ręczne" lub ustaw pralkę na delikatne pranie do 30 stopni.

Wirowanie – max. 400 obrotów. Ustawienie procesu wirowania na 400 obrotów sprawi, że firanka będzie jeszcze ociekać wodą, a przez to nie ulegnie wygnieceniu. Nie wyjmuj tkaniny od razu po skończonym praniu, pozwól jej odsiąknąć w bębnie, a potem wypompuj wodę.

Susz firanki na karniszu. Najlepiej wilgotną firankę rozwiesić na karniszu. Jeżeli z tkaniny cieknie jeszcze woda, zsuń ją w jedno miejsce na karniszu i podłóż ręcznik, żeby nie zmoczyć podłogi

Firanki z naturalnych tkanin

Jeśli zdecydowałaś się na zakup delikatnych firanek z naturalnej tkaniny, jak np. len, najlepiej będzie wysuszyć ją na suszarce. Boisz się zagnieceń? Złóż ją w naj największą liczbę warstw.

Zobacz także: Olga Łakomska walczy z białaczką. Przez ostatnie siedem lat pracowała jako ratowniczka medyczna
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić