Oliwia Skindzier| 

Jeden niezwykle przydatny przycisk. Jest schowany w drzwiach piekarnika

13

Niektóre elementy wyposażenie kuchni są bardzo trudne do wyczyszczenia. Ich sprzątanie jest bardzo uciążliwe, a niejednokrotnie prowadzi do tego, że poddajemy się i zapominamy o kłopocie. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ wystarczy poznać pewien trik, by bez przeszkód umyć szybę w piekarniku.

Jeden niezwykle przydatny przycisk. Jest schowany w drzwiach piekarnika
Nie każdy wie, jak łatwo można zdemontować szybę w piekarniku (Adobe Stock, africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy))

Piekarnik powinno się myć za każdym razem po tym, jak z niego skorzystamy. Nikt jednak nie ma tyle czasu, by każdorazowo po tym, jak wyciągnie z piekarnika danie, porządnie go wyczyścić. Przypalone resztki jedzenia to zmora wszystkich, którzy często korzystają z tego urządzenia. Okazuje się, że jest jednak jeden prosty sposób na to, by szybko usunąć zabrudzenia.

Hitowe nagranie z TikToka

Bardzo popularne stało się nagranie z TikToka, w którym wytłumaczone zostało, jak szybko wyciągnąć przednią szybę piekarnika i tym samym usunąć zabrudzenia po pieczeniu. Z filmiku można dowiedzieć się, że niektórzy producenci piekarników wyposażyli urządzenia w specjalne zaczepy znajdujące się przy podstawie drzwiczek. Wystarczy w nie kliknąć i usunąć zasłonę znajdującą się z góry pokrywy. W ten prosty sposób można uzyskać dostęp do przedniej szyby i umyć pokrytą zabrudzeniami warstwę szkła. 

Nie każdy piekarnik jest jednak wyposażony w takie rozwiązanie, ponieważ niejednokrotnie uzyskanie dostęp do szyby wymaga wykręcenia śrub. Producenci stosują różne mechanizmy zabezpieczające, jednak niektórzy mogą cieszyć się tym, że wystarczy jedynie kliknąć w zaczepy i usunąć zasłonę z góry pokrywy, by móc wyciągnąć szybę. 

Jak czyścić piekarnik?

Mycie piekarnika należy rozpocząć od wyjęcia takich części jak kratki czy boczne prowadnice. Warto umyć je dokładnie, ponieważ na nich także odkłada się tłuszcz i inne zabrudzenia. Następnie należy dokładnie umyć wnętrze piekarnika, a także drzwiczki, nie zapominając o bocznych stronach kuchenki. Trzeba pamiętać także o termoobiegu, gdyż tam osadza się brud, do którego ciężko się dostać. Jest na to jednak rozwiązanie.

Proste triki na umycie piekarnika

Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym domyjesz swój piekarnik tak, by bezpiecznie piec w nim ulubione dania. Wykorzystaj trik na proste umycie termoobiegu. Wystarczy wykorzystać metodę parową i do żaroodpornego naczynia nalać wody, octu i odrobinę soku z cytryny. Następnie nastawić termoobieg i temperaturę powyżej 170 st. C. Dzięki temu w piekarniku wytworzy się para, która rozpuści zabrudzenia i tłuszcz. Następnie wystarczy przetrzeć termoobieg szmatką nasączoną roztworem wody i octu. 

Inny sposób na to, by cieszyć się czystym piekarnikiem to usunięcie przypalonego jedzenia i trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń dzięki domowej mieszance. Pomocna będzie soda oczyszczona, która należy posypać te miejsca, a następnie skropić je delikatnie cytryną i wodą. Najlepiej tak przygotowany środek pozostawić na minimum dwie godziny, a po tym czasie przetrzeć zabrudzenia szmatką zamoczoną w occie i wodzie. 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić