Na godziny czy jednak na dni? Taka opieka na dziecko bardziej ci się opłaci

0

Rodzice dzieci przed 14 rokiem życia zatrudnieni na umowę o pracę mają prawo wykorzystać dwa dodatkowe dni urlopu na opiekę nad dziećmi. Ten bonus można też rozłożyć na godziny. Z której opcji lepiej skorzystać? I komu przysługuje więcej godzin wolnego z tytułu opieki? Podpowiadamy.

Na godziny czy jednak na dni? Taka opieka na dziecko bardziej ci się opłaci
Opiekę na dziecko można wziąć w dwóch wariantach. Podpowiadamy, co się bardziej opłaca (Pixabay)

Opieka na dziecko zdrowe to czas, który można wykorzystać jako dodatkowe wolne przysługujące jedynie rodzicom dzieci do 14 roku życia. Warto skorzystać z tej opcji, ale nie zawsze w formie wolnego dnia.

Nie każdy wie, że przysługujące dwa dni robocze można rozłożyć sobie w ciągu roku na godziny. Taka możliwość to większa elastyczność dla rodziców pozwalająca bez szwanku załatwiać sprawy związane z dzieckiem w czasie pracy, bez konieczności zwalniania się na cały dzień.

Jak najlepiej wykorzystać przysługujące nam dodatkowe godziny i kto może się o nie starać? Przede wszystkim warto pamiętać, że nie można tego typu opieki podzielić między obojga rodziców w danym roku kalendarzowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwszy taki pies w Polsce. Po 9 latach pracy odchodzi na emeryturę

Rodzic, który pierwsza złoży wniosek o wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym, będzie miała prawo do pełnej puli 2 dni lub 16 godzin zwolnienia.

Od tego czy wniosek zostanie złożony na godziny, czy dni zależy też w jakiej formie zostanie on ustalony na dany rok kalendarzowy.

Jak to obejść? Wystarczy zamiast całego dnia wpisać 8 godzin, i w ten sposób nie blokować sobie możliwości skorzystania później tylko z kilku godzin opieki.

Ale jest ważne odstępstwo, z którego mogą skorzystać tylko niektórzy pracownicy i pracownice. Dotyczy ono osób pracujących w systemie 12 godzinnym.

Wówczas wniosek o opiekę na dziecko w wymiarze dobowym oznacza 12 godzin zwolnienia od pracy. Korzystając w tej opcji z dwóch dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do 14 lat, pracownik ma faktycznie aż 24 godziny wolnego.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić