Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Zuzanna Sierzputowska
|

Niedźwiedź, lew, a może delfin? Odkryj, jakie drzemie w tobie zwierzę

10
Podziel się:

Wilk, niedźwiedź, lew oraz delfin to nazwy dla kolejnych chronotypów. Odkrycie, jakie zwierzę jest nam przypisane, pomoże w lepszym rozplanowaniu dnia.

Niedźwiedź, lew, a może delfin? Odkryj, jakie drzemie w tobie zwierzę
Chronotyp pozwoli nam lepiej rozplanować dzień (Adobe Stock, Dmitry Volochek)

Chronotyp to nic innego, jak indywidualne uwarunkowanie, rodzaj zegara biologicznego, odpowiadającego za nasze funkcjonowanie w ciągu doby. Nie od dziś wiadomo, że część ludzi jest bardziej produktywna rano, a część największy przypływ energii czuje wieczorami. Świadomość własnego chronotypu może nam pomóc w lepszej organizacji, wydajności oraz zachowaniu dobrego samopoczucia.

Jakie siedzi w tobie zwierzę? To warto wiedzieć

Chronotyp jest zależny od genu PERIOD3, który odpowiada za regulację cyklu czuwania oraz snu. Jeśli zatem dowiemy się, jaki dokładnie jest nasz chronotyp, będziemy mogli planować sen zgodnie ze swoim zegarem biologicznym. Wyróżniamy cztery grupy chronotypów, którym odpowiadają kolejne nazwy gatunków zwierząt.

Delfin

Osoby o tym chronotypie nie potrzebują dużo snu. Można wręcz stwierdzić, iż większość czasu spędzają w trybie czuwania. Według specjalistów wśród populacji znajduje się jedynie 10 procent ludzi o tym chronotypie. Deilfiny bardzo często cierpią na bezsenność.

Lew

Lwy to typowe ranne ptaszki, które właśnie we wczesnych godzinach wykazują największą motywację do działania. Nie mają żadnego problemu z porannym wstawaniem. Przy tym wszystkim również nie potrzebują zbyt dużo snu. Najlepiej czują się, kiedy pobudka jest około 5:30, a do łóżka kładą się około 22.

Niedźwiedź

Niedźwiedzie cenią sobie naturalne światło i to właśnie ono wyznacza ich dzienny rytm. Najwięcej energii czują rano oraz wczesnym popołudniem. Niedźwiedzie dostosowują się do otoczenia; im mniej światła słonecznego, tym więcej potrzebują snu. Według naukowców niedźwiedzie stanowią najliczniejszą reprezentację.

Wilk

Wilki to typowe nocne marki, które największą motywację do działania odczuwają wieczorem oraz w nocy, przez co rano mają poważne problemy ze wstaniem. To właśnie budziki wilków dzwonią z powodu włączania kilku kolejnych drzemek. Dla wilków zatem jest najlepiej, o ile to możliwe, pracować na drugą zmianę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Źródło: o2pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(10)
JON
3 miesiące temu
ALE O CO CHODZI
JON
3 miesiące temu
ALE O CO CHODZI ?
lwica
3 miesiące temu
ja jestem lwem:)))
Sharise
3 miesiące temu
Wstaję ochoczo rano, bo muszę iść do pracy, którą lubię.
Josie
3 miesiące temu
Nie jestem celebrytką ale jestem wilkiem, bo codziennie śpię do południa, później idę na zakupy, sprzątam, gotuję obiad dla chłopa, później kolacja, prysznic, sex i idę spać.
Vince
3 miesiące temu
Według tego artykułu, to każdego dnia tygodnia jestem kimś innym, tzn. delfinem, lwem, niedźwiedziem i wilkiem. Artykuł jest do bani.
SYbuvycyvybu
3 miesiące temu
Do mnie pasuje jak najbardziej wilk
SYbuvycyvybu
3 miesiące temu
Do mnie pasuje jak najbardziej wilk
Xani79
4 miesiące temu
Hmmm. Zgadza się. Mąż na mnie zawsze mówi niedźwiedzica. I opis bardzo do mnie pasuje. Jak od rana do 12:00, nie wezme ścierki do ręki, to już tego dnia nic w domu nie ogarnę. 😄😉👍
A-K
4 miesiące temu
Wrrrrrr
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić