aktualizacja 

Jaką kobietę widzisz? To słynne złudzenie optyczne jest testem

58

Przyjrzyj się dokładnie obrazkowi poniżej. Co widzisz na pierwszy rzut oka? Co dostrzegasz po dłuższej chwili? Te rysunki przedstawiają jedno z najbardziej popularnych złudzeń optycznych.

Jaką kobietę widzisz? To słynne złudzenie optyczne jest testem
Test na spostrzegawczość (Adobe Stock)

Internetowe testy na spostrzegawczość to świetny sposób na zabicie wolnego czasu. Można robić je w kolejce lub komunikacji miejskiej. W sieci krąży ich całe mnóstwo i robiąc je, niejednokrotnie dajemy się oszukać naszym mózgom. Czasem wystarczy parę kropek i parę kresek. Istnieją jednak obrazki, które są nieco bardziej skomplikowanymi iluzjami optycznymi.  

Księżniczka czy staruszka?

Idealnym przykładem jest obrazek z księżniczką i starszą panią. Niektórzy w pierwszej kolejności dostrzegają rysunek po prawej stronie i od razu rozpoznają w nim młodą dziewczynę z bujną czupryną i koroną na głowie. Widać na nim kształtną buzię z małym noskiem i ustami uniesionymi w lekkim uśmiechu.

Osoby, które rozpoznają księżniczkę, często nie mogą dostrzec tego, co widać na obrazku po lewej stronie. Zasadniczo jest to ten sam rysunek, który jednak odwrócony do góry nogami ukazuje już zupełnie inną postać. 

Po wytężeniu wzroku i chwili zastanowienia drugi obrazek również staje się czytelny. Przedstawia on starszą kobietę z uniesionymi do góry krótkimi włosami, niekształtnym podbródkiem i dużym nosem. Twarz kobiety przecinają zmarszczki, a jej usta wykrzywia smutek. Przykładem podobnej iluzji jest obrazek pokazany między innymi w serialu "Jak poznałem waszą matkę". Jego bohaterowie kłócą się, czy widoczny jest na nim królik czy kaczka.

Jak powstają iluzje optyczne?

Jak to się dzieje, że nie zawsze wszystko co widzimy, jest właśnie takie w rzeczywistości? Nieświadomie sami siebie oszukujemy. Złudzenie optyczne jest obrazem, które powstaje poprzez nieprawidłową interpretację zjawisk odbieranych za pomocą wzroku. Na stworzenie iluzji optycznej mogą wpływać barwy, kształty czy odległości. To one mogą bardzo łatwo wprawić nasze mechanizmy percepcji w niepoprawny tok. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Iluzje rządzą naszym mózgiem. Poznaj efekt Troxlera
Autor: ORY
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić