Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. Marta Kutkowska
|

Omijaj szerokim łukiem. Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce

107
Podziel się:

Przyjęło się, że jedzenie warzyw i owoców służy naszemu zdrowiu. Niestety, nie wszystkie dary natury są bezpieczne dla naszego organizmu. Dietetycy ostrzegają przed "Parszywą dwunastką" - czyli najbardziej zanieczyszczonymi warzywami i owocami.

Omijaj szerokim łukiem. Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
(East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

To, że warzywa i owoce są sztucznie nawożone, nikogo już nie dziwi. Na rynku jest coraz więcej produktów bio, ale ich ceny przyprawiają o zawrót głowy. Jeśli decydujesz się na zakup warzyw i owoców z niepewnego źródła, sprawdź, czy nie znajdują się one na czarnej liście dietetyków.

Parszywa dwunastka warzyw i owoców

"Parszywa 12" to lista najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców na rynku. Badania zostały wykonane w USA, ale dietetycy uznali, że wyniki na naszym podwórku byłyby podobne. Oto najbardziej "toksyczne" plony:

 • Truskawki
 • Szpinak
 • Jarmuż
 • Nektarynki
 • Jabłka
 • Winogrona
 • Brzoskwinie
 • Wiśnie
 • Gruszki
 • Pomidory
 • Selery
 • Ziemniaki

Warto wziąć poprawkę na sezonowość powyższych produktów. Jeśli zdecydujemy się na zakup owoców i warzyw zgodnie z kalendarzem upraw, jest większa szansa, że będą mniej zanieczyszczone.

Które owoce i warzywa są najzdrowsze?

Na szczęście są także takie produkty, które można spożywać często i bez obaw. Na liście króluje awokado, kukurydza i ananas, ale znajdziemy na niej także swojską cebulę, kalafiora, czy kapustę.

Nie zrażajcie się. Zimą dostarczanie sobie witamin pod postacią warzyw i owoców jest wyjątkowo ważne. Pamiętajcie jednak, żeby wszystko robić z głową. Specjaliści podpowiadają, żeby dokładnie oczyścić owoce i warzywa. dokładnie płukać je pod bieżącą wodą. Wtedy przynajmniej część zanieczyszczeń zniknie.

Zobacz także: Niecodzienne zastosowania musztardy. Te domowe patenty zaskakują
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(107)
Margarita piz...
2 tyg. temu
Dwa dni z kolei pięć szybowców prawie w jednym miejscu z krzyżówka na niebie wykonują chemitralis, to nie są loty pasażerskie, to trucizna. Paczaj w górę, nie tylko pod nogi
Krótko
3 tyg. temu
Najlepiej idź do maca albo innego wna. Tak czy siak warzywa i owoce będą zawsze zdrowsze od tych paści i buł.
Karol
3 tyg. temu
Polskie warzywa są "niezdrowe", ate co przychodzą z zagranicy to czym są niby pryskane w Belgii do pryskania porów przed szkodnikami dopuszczona jest trutka na szczury, i taki towar ma badania globalgap
alen
3 tyg. temu
Kiedyś naturalne warzywa i owoce były zdrowe, bez skażeń! Teraz te niby zdrowe nazywane są "bio" ale tak naprawdę to tylko przykrywka na wyższe ich ceny!
Robert
3 tyg. temu
Już radziecki uczony przekonywał że najzdrowsze jest picie wódki bo to i nawadnianie i witaminy wiśnia jest wiśnia jak mawiał jeden z aktorów w polskim filmie... Także na zdrowie
BKa
3 tyg. temu
Badania wykonane w USA... W ostatnich latach liczba otyłych Amerykanów przewyższyła liczbę osób, które po prostu mają nadwagę. Naukowcy z Washington University School of Medicine w Saint Louis szacują, że w Stanach Zjednoczonych około 67,6 miliona osób w wieku 25 lat lub starszych jest otyłych. Około 65,2 miliona ludzi ma samą nadwagę. W Stanach Zjednoczonych mieszka łącznie 213 milionów osób w wieku 25 lat lub starszych.
Xyz
3 tyg. temu
Wszystko co najlepsze to skażone.
ździś
3 tyg. temu
Pozwę portal który namawiał mnie do jedzenia tych rzeczy.
Kolli79
3 tyg. temu
Teraz to wszystko to trucizna najlepiej wychoduj sam i wiesz co jesz.
Kali
3 tyg. temu
Tylko dieta daje dobre samopoczucie mało a dobrze ,dużo seksu i zyjesz
Obserwatorq
3 tyg. temu
Autor po spożyciu produktów z tej listy ?
Alfons
3 tyg. temu
Ja podaję wyciąg z mojego korzenia i moja partnerka jest zdrowa i pracuje na mnie ze zdwojoną siłą
Yola60
3 tyg. temu
Niestety to wszystko prawda bo chłop jest bardzo pazerny ..że y zaoszczędzić kupując to środki ochrony roślin za wschodnią granicą które w EU są zabronione..tak samo panie żony już teraz nic nie robią na polu bo wszystko jest opryskane.
Sissi
3 tyg. temu
Kukurydza to 100% GMO. To nie ta sama kukurydza co kiedyś.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić