Marta Kosakowska
Marta Kosakowska| 

Policjantka dostała SMS-a od oszusta. Tak mu odpisała

516

Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska otrzymała wiadomość SMS, w której poproszono ją o dopłatę do zamówionej paczki. Policjantka nie dała się nabrać na trik oszustów. Dosadnie odpowiedziała.

Policjantka dostała SMS-a od oszusta. Tak mu odpisała
Policjantka radzi, jak odpowiadać na podejrzane SMS-y (Adobe Stock, ©DarSzach - stock.adobe.com)

Małgorzata Sokołowska to policjantka, która prowadzi na Instagramie profil @z_pamietnika_policjantki. Zamieszcza na nim ciekawostki, zagadki kryminalne oraz porady z zakresu bezpieczeństwa. Jej najnowszy wpis dotyczy tych ostatnich.

SMS o niedopłacie do paczki to próba oszustwa

Na służbowy numer telefonu policjantki przyszła wiadomość o treści:

"Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność."

Do wiadomości dołączony został link, w który należało kliknąć, by zapłacić brakującą kwotę. Sokołowska zorientowała się, że to próba oszustwa. W odpowiedzi na SMS-a napisała:

"Sprytnie, ale nie do końca, bo to służbowy numer policyjnej komórki. Rozumiem, że paczka będzie dostarczona wraz z kurierem do policyjnej izby zatrzymań? Takie 48 h na koszt państwa, czyli paczkomat dla oszustów. Do wiadomości: wydział do walki z cyberprzestępczością".
Trwa ładowanie wpisu:instagram

Jak reagować na podobne SMS-y?

Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska wykorzystała incydent w celach edukacyjnych. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła post, w którym wyjaśnia, jak należy się zachować, kiedy otrzymamy podobną wiadomość.

"Wymagana dopłata do paczki" czy "odbiór środków od kupującego" - takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić do CSIRT NASK" - pisze policjantka.

Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy przesłać otrzymaną wiadomość do analityków CERT. Sokołowska podaje numer telefonu, który warto zapisać w telefonie, by móc z niego skorzystać, gdy to do nas trafi SMS od cyberprzestępców.

Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej, używając w swoim telefonie funkcji "przekaż" albo "udostępnij" i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników!" - zapewnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Stek z drukarki 3D. To ewenement na światową skalę!
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić