Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marta Kosakowska
Marta Kosakowska
|

Policjantka dostała SMS-a od oszusta. Tak mu odpisała

316
Podziel się:

Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska otrzymała wiadomość SMS, w której poproszono ją o dopłatę do zamówionej paczki. Policjantka nie dała się nabrać na trik oszustów. Dosadnie odpowiedziała.

Policjantka dostała SMS-a od oszusta. Tak mu odpisała
Policjantka radzi, jak odpowiadać na podejrzane SMS-y (Adobe Stock, ©DarSzach - stock.adobe.com)

Małgorzata Sokołowska to policjantka, która prowadzi na Instagramie profil @z_pamietnika_policjantki. Zamieszcza na nim ciekawostki, zagadki kryminalne oraz porady z zakresu bezpieczeństwa. Jej najnowszy wpis dotyczy tych ostatnich.

SMS o niedopłacie do paczki to próba oszustwa

Na służbowy numer telefonu policjantki przyszła wiadomość o treści:

"Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność."

Do wiadomości dołączony został link, w który należało kliknąć, by zapłacić brakującą kwotę. Sokołowska zorientowała się, że to próba oszustwa. W odpowiedzi na SMS-a napisała:

"Sprytnie, ale nie do końca, bo to służbowy numer policyjnej komórki. Rozumiem, że paczka będzie dostarczona wraz z kurierem do policyjnej izby zatrzymań? Takie 48 h na koszt państwa, czyli paczkomat dla oszustów. Do wiadomości: wydział do walki z cyberprzestępczością".

Jak reagować na podobne SMS-y?

Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska wykorzystała incydent w celach edukacyjnych. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła post, w którym wyjaśnia, jak należy się zachować, kiedy otrzymamy podobną wiadomość.

"Wymagana dopłata do paczki" czy "odbiór środków od kupującego" - takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić do CSIRT NASK" - pisze policjantka.

Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy przesłać otrzymaną wiadomość do analityków CERT. Sokołowska podaje numer telefonu, który warto zapisać w telefonie, by móc z niego skorzystać, gdy to do nas trafi SMS od cyberprzestępców.

Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej, używając w swoim telefonie funkcji "przekaż" albo "udostępnij" i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników!" - zapewnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Stek z drukarki 3D. To ewenement na światową skalę!
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(316)
po co dzwonić...
4 miesiące temu
Miałam kilka takich smsów, również, że nie dopłacę to wyłączą prąd. Na policji usłyszałam, że jeśli nie wykonałam przelewów czyli nic nie straciłam, to mam wykasować wiadomości. Nie spisano żadnych numerów, linków z smsów. NIC
Egon
4 miesiące temu
Średnio rozgarnięta jak większość milicjantów, odpowiadanie na tego typu sms mogło ją naprawdę dużo kosztować.
Olo
4 miesiące temu
Automat odpowiedzial? Zlapano kogos?
Adse
4 miesiące temu
Ależ błyskotliwie odpowiedziała automatowi :O
WWWW
4 miesiące temu
PIS do niej napisał, innych oszustów nie znam.
No weź Pan
4 miesiące temu
Ja Cię ale błyskotliwie :D D: :D
jury
4 miesiące temu
Jak ona odczytała ten SMS ? - w policji tego nie uczą , nie jest aż tak wymagane - poza tym za dużo by umieli
Kire
4 miesiące temu
Dopłata jest realna ale Policjantka jakaś naciągana i fałszywa.
szwagier
4 miesiące temu
Jak im odpisala na ten sam numer to i tak jej mogli tel zhakowac, ja tam nawet nie otwieram takiej wiadomosci od nieznanego numeru, tylko od razu taki numer blokuje na komorce.
Sceptyk
4 miesiące temu
Jakoś po ostatniej podwyżce mandatów straciłem całkowicie resztki przekonania o sensie istnienia milicji w obecnym kształcie. Nie jest to formacja mająca zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, ale narzędzie w rękach władzy do dojenia z kasy obywateli. Prawdziwych bandziorów to się po prostu boją, ale dziadka co przejechał skrzyżowanie na żółtych skasują bez litości. Przecież podobno liczba wypadków spada pomimo rosnącej liczby samochodów, więc po co jeszcze ostrzej brać kierowców za pysk?
Fake artykuł
4 miesiące temu
Cały ten artykuł to oszustwo, naciąganie. Po pierwsze - nieistniejąca terminologia policyjna,po drugie - rzekomy numer CERT to numer premium, gdzie za wysłany sms zapłacimy 11,07zł
Gratuluję
4 miesiące temu
Odpisała na automat albo bramkę sms i jest dumna i blada. Mogła zadzwonić to by ku jej zdziwieniu usłyszała "NIE MA TAKIEGO NUMERU"
Uprzejma
4 miesiące temu
Nie ma takiego tworu pojęciowego w policyjnej formacji, jak: "policyjna izba zatrzymań", pozdrowienia dla Pani "policjantki".
Hanys
4 miesiące temu
Ja wczoraj paczka żebym dopłacił 4zl 57g z512 początek hahaha
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić