aktualizacja 

Poszła do ginekologa w Warszawie. Zdębiała, gdy to usłyszała

53

Dostęp do antykoncepcji w przypadku Polek jest najgorszy w Europie. Nadal zdarzają się przypadki, kiedy lekarze nie zgadzają się na wypisanie recepty. Szoku podczas wizyty u ginekologa doświadczyła dwudziestokilkuletnia Emilia z Warszawy. Trudno przejść obojętnie obok słów, które usłyszała od specjalistki.

Poszła do ginekologa w Warszawie. Zdębiała, gdy to usłyszała
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Najnowsze dane, które przyniósł międzynarodowy raport "Contraception Policy Atlas", są co najmniej niepokojące. Wynika z nich, że Polska ma najgorszy dostęp do antykoncepcji w Europie. Coś na ten temat wie dwudziestokilkuletnia Emilia. Lekarka odmówiła warszawiance wystawienia recepty na tabletki hormonalne.

Stwierdziła, że Jezus ma dla mnie inny plan - przekazała Emila dziennikarce "Gazety Wyborczej" Martynie Śmigiel.

Ostatecznie Emilia wróciła do gabinetu, by skonsultować wyniki badań. Potrzebną receptę uzyskała natomiast przez internet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krytykował Mamę Ginekolog. Polityk o "setkach" podziękowań i telefonów

"GW" spostrzega, że wciąż zdarzają się odmowy wypisania recepty na antykoncepcję hormonalną. Dziennik przytoczył historię innej pacjentki, która od lekarza usłyszała, że... "nie zajmuje się czymś takim".

Lekarz stwierdził, że nie zajmuje się czymś takim. Jak rozumiem, stosowanie antykoncepcji było niezgodne z wyznawanymi przez niego wartościami, ale w pracy powinien kierować się przede wszystkim etyką lekarską. O ile pacjentka na nic nie choruje, nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do stosowania antykoncepcji hormonalnej. To leki dopuszczone do użytku już wiele lat temu - podkreśliła 30-letnia Olga.

Lekarz nie chce wystawić recepty. Jak postępować?

Co robić, gdy lekarz nie chce wystawić recepty? Krystyna Kacpura (prezeska Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) podpowiada, by w takiej sytuacji poprosić o uzasadnienie na piśmie.

Wówczas wielu lekarzy zmienia zdanie i receptę wypisują. Wiedzą, że brakuje im argumentów uzasadniających ich postawę. Możemy też skierować skargę do Rzecznika Praw Pacjenta - przekazała za pośrednictwem "GW".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić