aktualizacja 

Ślub zamiast dożywocia. Gwałciciel z Pakistanu wychodzi na wolność

310

W Pakistanie miała miejsce kuriozalna sytuacja. Okręgowa rada starszych wynegocjowała ugodę z rodziną ofiary gwałciciela. Sąd uwolnił skazanego na dożywocie mężczyznę, który zgodził się poślubić wykorzystaną seksualnie kobietę. W wyniku gwałtu głuchoniema ofiara urodziła dziecko.

Ślub zamiast dożywocia. Gwałciciel z Pakistanu wychodzi na wolność
W Pakistanie gwałciciel wyszedł z więzienia, bo zgodził się poślubić swoją ofiarę (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

25-letni Dawlat Khan w maju bieżącego roku został skazany na dożywocie przez sąd rejonowy w pakistańskiej prowincji Chajber Pasztunchwa za zgwałcenie głuchoniemej kobiety. W poniedziałek 26 grudnia jednak, po odsiedzeniu zaledwie kilku miesięcy, przestępca został zwolniony z więzienia.

Nietypowa ugoda. Gwałciciel wyszedł z więzienia

Po tym, jak 25-latek usłyszał surowy wyrok, w jego sprawie postanowiła zainterweniować jirga, czyli okręgowa rady starszych, która na obszarach wiejskich pełni funkcję sądów w systemie prawa zwyczajowego społeczności. Wszystko dlatego, że w wyniku ataku jego ofiara zaszła w ciążę i urodziła dziecko. Jirdze udało się wynegocjować ugodę między skazanym a rodziną kobiety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chwile grozy na lotnisku. Silny wiatr miotał samolotami

Wystarczyło, aby Khan przystał na jeden warunek, by sąd anulował mu karę. Gwałciciel zgodził się poślubić swoją ofiarę. Umowa została zaakceptowana przez sąd najwyższy w Peszawarze, a przestępca wyszedł na wolność.

Strony załagodziły sprawę poprzez interwencję krewnego i starszego z członków rodziny, co leży w najlepszym interesie obu stron. Kompromis został przyjęty w interesie dziecka - czytamy w uzasadnieniu sądu, cytowanym przez "The Guardian".

Decyzja pakistańskiego sądu wywołała oburzenie obrońców praw człowieka. Wiele osób uważa, że oznacza ona przyzwolenie na przemoc seksualną w kraju, w którym już teraz większość gwałtów nie jest zgłaszana służbom, a kobiety traktowane są jako obywatele drugiej kategorii.

Jest to w rzeczywistości aprobata sądu dla gwałtu i ułatwiania gwałcicielom i mentalności gwałt - powiedział Imaan Zainab Mazari-Hazir, prawnik i działacz na rzecz praw człowieka, cytowany przez "The Guardian".

Wskaźnik skazań za gwałty jest w Pakistanie bardzo niski. Wyroki skazujące zapadają w zaledwie 3 proc. spraw, które trafiają do sądu.Niewiele spraw jest zgłaszanych ze względu na związane z tym piętno społeczne. Sytuacji nie ułatwiają nagminne zaniedbania w trakcie dochodzeń, nieuczciwe praktyki prokuratorskie i ugody pozasądowe.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić