Śmierć ciężarnej na wakacjach. Tragedia w Portugalii

2

Minister zdrowia Portugalii Marta Temido zrezygnowała ze stanowiska. Decyzja ma związek ze śmiercią ciężarnej turystyki w Lizbonie. 34-latka zmarła podczas transportu z przepełnionego szpitala położniczego. Temido oskarżana jest o brak reakcji na poważny kryzys kadrowy panujący na portugalskich porodówkach.

Śmierć ciężarnej na wakacjach. Tragedia w Portugalii
Lizbona. To w tym mieście zmarła turystka. Po tej tragedii portugalska minister zdrowia podała się do dymisji (Getty Images)

We wtorek 31 sierpnia portugalska szefowa resortu zdrowia Marta Temido podała się do dymisji. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w oficjalnym oświadczeniu, że Temido zdecydowała się ustąpić, ponieważ "zdała sobie sprawę, że nie ma już warunków, aby pozostać na stanowisku".

Ciężarna turystka zmarła na wakacjach w Lizbonie

Decyzja minister zdrowia nastąpiła kilka godzin po tym, jak portugalskie media obiegła wiadomość o śmierci ciężarnej turystki w Lizbonie. Jak podaje BBC, Hinduska zmarła nagle podczas transportu ze szpitala Santa Maria, największej placówki w Portugalii.

Na przepełnionym oddziale neonatologicznym dla 34-letniej ciężarnej zabrakło miejsca, dlatego medycy byli zmuszeni przetransportować ją do innego szpitala w stolicy. W karetce doszło do nagłego zatrzymania akcji serca. Jak podają lokalne władze, wcześniej kobieta urodziło zdrowe dziecko poprzez cesarskie cięcie.

Kryzys na portugalskich porodówkach

Portugalski premier António Costa powiedział, że śmierć turystki była "ostatnią kroplą", która doprowadziła do rezygnacji Temido, jak podaje portugalska agencja informacyjna Lusa. Od kilku miesięcy na minister wylewała się fala krytyki z powodu panującego kryzysu na oddziałach położniczych i neonatologicznych w kraju.

W związku z drastycznymi brakami kadrowymi wiele oddziałów jest tymczasowo zamykanych, w wyniku czego szpitale są przepełnione, a wydłużony czas oczekiwania stwarza zagrożenie dla pacjentek. Ciężarne kobiety niejednokrotnie zmuszane są do ryzykownych podróży między placówkami.

Partie opozycyjne, lekarze i pielęgniarki oskarżają Temido o brak podjęcia odpowiednich działań, by rozwiązać kryzys panujący na porodówkach. Brak personelu medycznego w Portugalii, zwłaszcza specjalizującego się w ginekologii i położnictwie, doprowadził do tego, że rząd rozważa obecnie zatrudnienie specjalistów z zagranicy. 

Zobacz także: Tak inflacja wpłynęła na wakacje. "Turystyka jest dobrem luksusowym – jeżeli ktoś nie ma środków, to nie wyjeżdża"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić