aktualizacja 

Ta kartka wisiała na klatce. Mieszkańcy nie zamierzają siedzieć cicho

106

Prace remontowe w mieście w zasadzie powinny cieszyć - w końcu to znak zadbania o infrastrukturę, a tym samym mieszkańców danego miejsca. Niestety mogą wystąpić sytuacje podobne do tych, które przytrafiły się mieszkańcom pruszkowskich osiedli.

Ta kartka wisiała na klatce. Mieszkańcy nie zamierzają siedzieć cicho
Mieszkańcy jednego z osiedli nie kryli irytacji (Archiwum prywatne, archiwum prywatne)

Mieszkańcy podwarszawskiego Pruszkowa, których domy znajdują się w pobliżu ul. Lalki, nie kryli niezadowolenia informacją, która pewnego dnia pojawiła się na kartkach od administracji. Nowo powstający budynek może nieźle im dać w kość i to w godzinach, kiedy zwykle postawiłoby się na odpoczynek po całym intensywnym dniu.

Dostali informację o pracach przy budynku. Był jeden haczyk

Powstająca infrastruktura zazwyczaj nie wzbudza emocji. Tym jednak razem było dokładnie na odwrót. Spora grupa pruszkowskiej społeczności zamieszkałej w pobliżu ul. Lalki musiała zmierzyć się z trudnymi godzinami wieczornymi i nocnymi. Wszystko przez to, że prace przy nowym budynku zaplanowano na dwa dni w późnych godzinach wieczornych!

Za utrudnienia bardzo przepraszamy - przeczytamy na kartce z informacją od administracji.

Przeprosiny niewiele dały. Mieszkańcy nie kryli oburzenia - w końcu wieczór i noc to pora, gdy chcemy odpocząć i porządnie się wyspać, aby z nową energią rozpocząć kolejny poranek. Z tego względu trudno się dziwić, że planowane prace wywołały niechęć.

Głośne prace remontowe w późnych godzinach - czy to zgodne z prawem?

Czy późne popołudnie i wieczór to pora, kiedy takie prace remontowe w ogóle mogą się odbywać? Portal prawo-cywilne.info zauważa, że na podobne sytuacje można patrzeć dwojako: przez pryzmat Kodeksu cywilnego lub Kodeksu wykroczeń.

W pierwszym przypadku warto zapoznać się z treścią art. 144, gdzie mowa jest o tym, że właściciel nieruchomości powinien wstrzymać się od działań, które mogą zakłócać korzystanie z nieruchomości sąsiednich "ponad przeciętną miarę". Z tego punktu mieszkańcy Pruszkowa mogą wystosować roszczenie wobec właściciela powstającej nieruchomości, aby nie przeprowadzał ów czynności w godzinach popołudniowych.

Jeżeli chcemy powołać się na Kodeks wykroczeń, zapoznajmy się z art. 51.§ 1. W tym przypadku punktem wyjścia będzie zauważenie, że hałas związany z budową zakłóca spokój i porządek publiczny.

Zobacz także: Uciążliwy remont za ścianą. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: ZS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić