Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Te oznaki wskazują, że rodzina jest toksyczna

7
Podziel się:

W wielu przypadkach toksyczna rodzina z pozoru może się wydawać normalna. Należące do niej osoby nie przejawiają patologicznych zachowań - nie piją alkoholu, nie biorą narkotyków i nie stosują przemocy fizycznej. Jednak czasem członków takich rodzin określają cechy, których nie widać na pierwszy rzut oka.

Te oznaki wskazują, że rodzina jest toksyczna
To może być oznaka toksycznej rodziny. Zwróć na to uwagę (Adobe Stock)

Bardzo często w przekazach medialnych pojawia się zaskoczenie, gdy dochodzi do dramatu w jednej rodzin. Sąsiedzi powtarzają wówczas, że wszyscy jej członkowie wydawali się normalni, nie mieli nałogów i nie stosowali przemocy fizycznej. Okazuje się jednak, że niektóre zachowania określają przedstawicieli patologicznej rodziny.

Gdy dzieci wychowywane były w rodzinach, w których działo się coś niedobrego, później nieświadomie powielają błędy przy wychowywaniu własnych pociech. To z kolei prowadzi do patologicznych zachowań.

To może być oznaka toksycznej rodziny. Zwróć uwagę

Czym jest toksyczna rodzina? Mówimy o niej w przypadku, gdy najbliżsi cechują się nieodpowiednimi i szkodliwymi zachowaniami. Mogą się one wiązać z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i przemocą fizyczną. To jednak nie wszystko. Niektórych cech nie widać na pierwszy rzut oka. Tymczasem mogą one wpłynąć na funkcjonowanie i dorastanie małego dziecka bardziej niż np. nadużywanie alkoholu.

Toksyczna rodzina charakteryzuje się m.in. przesadną kontrolą. Rodzice czują się odpowiedzialni za dzieci, dlatego chcą wiedzieć, gdzie wychodzą i z kim mają kontakt. W pewnym momencie prowadzi do niezdrowych zachowań i kontroli każdego aspektu życia swojej pociechy. Sprowadza się to m.in. do przeglądania telefonu, czytania wiadomości, a nawet kontroli ubioru.

W toksycznej rodzinie dochodzi też do manipulacji. Są one jednak trudne do rozpoznania. Zdarza się, że jeden z członków rodziny wpaja innym poczucie winy. Zwłaszcza w momencie, gdy dziecko zachowa się inaczej niż oczekuje tego rodzic. Manipulatorzy wykorzystują emocje towarzyszące dzieciom, by wywalczyć swoje cele.

Toksyczna rodzina cechuje się też krytyką w obecności innych osób. To bolesne doświadczenie dla dziecka, które musi znosić negatywne opinie na swój temat. Podkopuje to pewność siebie krytykowanej osoby i prowadzi do tego, że staje się ona niepewna oraz wycofana. W efekcie takie osoby niechętnie podejmują inicjatywę, boją się też angażować. Przekłada się to też na problemy po osiągnięciu dorosłości, bo wychowywane w ten sposób osoby nie są w stanie sobie radzić z krytyką.

Bardzo często w toksycznej rodzinie dochodzi do zjawiska, w którym brak problemu staje się problemem. W efekcie bliscy nie rozmawiają ze sobą o trudnościach życiowych, przez co nie są w stanie sobie z nimi radzić. Unikają poruszania trudnych tematów, a to nie sprawia, że problem znika.

Zobacz także: Poruszające nagranie. 11 niezidentyfikowanych ciał pochowanych w Buczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Streets of Ph...
miesiąc temu
Autor, to chyba jest po gimnazjum i na haju. Puść dzieciaka teraz bez kontroli, to będziesz miał w domu Filadelfię.
Dobre
2 miesiące temu
Nie mam żadnego problemu i to jest problem. Dziwna ta definicja patologi
!!!!!!!!!!!!!...
2 miesiące temu
Okazuje się że teraz wolno wszystko ale nie wolno używać przemocy fizycznej i psychicznej i nie można czuc sie bezpidcznie gdziekolwiek się jest ale wolno biegać po ulicach z nożami i maczetami
To ktoś ,kto...
2 miesiące temu
Lonet bierze się za wychowywanie dxieci,już porady kulinarne ,zdrowotne ,małżeńskie itd nie starczają
Adam
2 miesiące temu
Kontrola własnych Dzieci jest zla , zostawienie ich samych sobie aby wychowywały je gry komputerowe też jest źle.Rodzice zapylają na kilku etatach a by związać koniec z końcem i nie maja ani siły ani czasu na nic. Nauczyciel też boi się odezwać jak cos widzi.Jak dzieciaki oglądają Film gdzie gość zabiją 40 ludzi na minutę to jest ok.Ale jak pokażą nagiego człowieka w TV to jest wielkie Halo.Dziecko nie przekonasz ze ma się uczyć bo widzi Celebrytow z milionami.Lewackie oszołomy pogrążają ten Świat w G. a winnych nie ma
Smutny chłopi...
2 miesiące temu
Osobiście mam 12 lat i doświadczam ze strony swoich rodziców wiele złych i nieodpowiednich zachowań
Hmm!
2 miesiące temu
90 procent ludności w Polsce to patologia,ja należę do tych normalnych którzy mieszczą się w tej 10-tce do setki procentowej,tak bynajmniej wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią że tak jest !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić