oprac. Zuzanna Sierzputowska| 

Wkrótce zmiana czasu. Nie każdy dobrze to znosi

158

Zmiana czasu z zimowego na letni już niedługo. Przestawianie godziny nie dla wszystkich jest łatwe. Okazuje się, iż dla kobiet może być to szczególnie nieprzyjemne. Co wiąże się z przestawieniem się na czas letni?

Wkrótce zmiana czasu. Nie każdy dobrze to znosi
28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni (Adobe Stock, Adobe)

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Najbliższa zmiana, z czasu zimowego na letni, czeka nas już 28 marca. Tego dnia w nocy przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00, czyli podłączamy się pod czas środkowoeuropejski. Choć dzięki tej zmianie nasz dzień się wydłuża, niesie ona ze sobą pewne kłopoty. Niemieccy badacze przeprowadzili ankietę, która jasno informuje o tym, że zmiana czasu wpływa na nas niekorzystnie; zwłaszcza na kobiety.

Zmiana czasu na letni. Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń

Według badań publicznych, które zostały przeprowadzone przez Forsa, aż 2/3 respondentów przyznało, że przestawianie się na inny czas ma zły wpływ na samopoczucie. Przez zmianę rytmu dnia, pojawiają się zaburzenia snu oraz rozdrażnienie. Co ciekawe, wymienione skutki uboczne częściej przytrafiają się kobietom. Rozregulowany rytm biologiczny sprawia, że występują bóle głowy i przewlekłe zmęczenie. Problemy dotyczą 2/3 ankietowanych kobiet oraz 42 procent biorących udział w badaniu mężczyzn.

Zmęczenie i rozdrażnienie. Zmiana czasu może dać się we znaki

Te same badania pokazują, że aż co czwarta Niemka twierdzi, iż zmiana godzin niekorzystnie wpływa na jej zdrowie. Co więcej, 33 procent respondentek podkreśla, iż przestawianie się na inny czas źle znoszą również dzieci. Wśród ankietowanych kobiet aż 80 procent twierdzi, że rezygnacja z przestawiania zegarków może pozytywnie wpłynąć na zdrowie.

Dodatkowo Kaufmaennische Krankenkasse, czyli kasa chorych KKH, która zleciła powyższe badanie, informuje, że ludzki organizm lepiej znosi przestawianie się z czasu letniego na zimowy. Odwrotna zmiana, która czeka nas już 28 marca, może wywoływać więcej problemów.

Zobacz także: Po co zmieniamy czas na zimowy i letni? Ekspert tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: o2pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić