Niezwykła 10-latka z Gdańska. Początkowo ludzie nie brali jej serio

Słysząc jej głos w słuchawce, ludzie się rozłączali. Ale 10-latka z Gdańska była zdeterminowana, a "pani z urzędu pomogła". Dziś w cyklu DziennaDawkaDobregoNewsa historia Zuzi, która sama złożyła projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Niezwykła 10-latka z Gdańska. Początkowo ludzie nie brali jej serio
10-letnia Zuzia złożyła projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. (o2)

Zuzia z Trójmiasta jak na swój wiek jest bardzo samodzielną dziewczynką. 10- letnia gdańszczanka jest także koleżeńska i pomysłowa. Myśląc o swoich młodszych koleżankach i kolegach postanowiła złożyć projekt na rozbudowę placu zabaw w ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku.

Pierwszy z wielu telefonów, jakie wykonała Zuzia, to był telefon do Urzędu Miasta. Dziewczynka chciała się upewnić, czy 10-letnie dziecko może złożyć projekt we własnym imieniu. Okazało się, że jest to możliwe. Zuzia podkreśla, że wszyscy w Urzędzie Miasta byli niezwykle mili i pomocni. Pani z urzędu pomogła znaleźć prawidłowy numer działki, której dotyczy inwestycja i ocenić możliwość jej realizacji.

Nie obyło się jednak bez trudności. Wniosek zawiera między innymi wycenę, zatem Zuzia wyszukała w Internecie przyrządy, które miałyby stanąć na placu zabaw i zadzwoniła po ich wycenę do producentów. Niestety początkowo nikt nie traktował jej poważnie, kilka osób na dźwięk dziecięcego głosu rozłączyło się, a pozostali kazali wysyłać e-mail. Tu wyjątkowo musiała pomóc mama Zuzi.

Gdy projekt przeszedł akceptację formalną, 10-letnia uczennica zabrała się za projekt ulotek i plakatów w aplikacji do projektowania. Co ważne w ulotce, oprócz opisu czego dotyczy projekt, jest również informacja o tym, że dziecko ma prawo głosu przy wyborze projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ta informacja z pewnością zaskoczy niejednego obywatela.

Drodzy rodzice warto angażować swoje pociechy! Możemy wyręczać nasze dzieci we wszystkim podsuwając gotowe rozwiązania, a możemy pozwalać im rozwijać skrzydła. Wydaje się, że to jest jakaś droga, by pokazać młodemu pokoleniu, że ma wpływ na otaczający świat i że może "od małego" zmieniać go na lepsze zaczynając od własnej okolicy - mówi w rozmowie z o2.pl pani Agnieszka, mama Zuzi.

- Przy okazji dziecko uczy się sztuki kompromisu, bo nie zawsze wszystko idzie zgodnie z pierwotnym planem oraz sztuki wyboru, która w dzisiejszym świecie, pełnym możliwości, jest szczególnie przydatna. To jak będziemy kierować naszymi dziećmi i na co pozwalać w dużym stopniu zależy od nas dorosłych - dodaje mama 10-latki.

Mieszkańcy Gdańska mogą zagłosować na projekt Zuzi

Projekt zakłada rozbudowę placu zabaw w lesie przy Kozaczej Górze. W ramach kosztu projektu mają powstać: zjazd linowy tyrolka o dł. 20 m, trampolina i huśtawka typu bocianie gniazdo. Obecnie starsze dzieci i młodzież oprócz toru dla BMX-ów nie mają żadnych atrakcji w tej okolicy.

Na projekt Zuzi głosować można online od 4 do 18 października 2021 r. Dołączamy link do projektu 10-latki https://gdansk.ardvote.pl/lista-projektow/UJE0453

Do udziału w głosowaniu uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież.

Zobacz także: Hipopotamy zajadają się arbuzami. Niezwykłe nagranie z zoo
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić