Zagadka rozwiązana. To dlatego koty uwielbiają siedzieć w pudełkach

151

Koty chętnie chowają się w pudełkach. Każdy właściciel kociaka wie to doskonale. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak jest. Odpowiedź może być ważną wskazówką dla właścicieli czworonogów czy pracowników schronisk.

Zagadka rozwiązana. To dlatego koty uwielbiają siedzieć w pudełkach
Dlaczego kociaki uwielbiają wślizgiwać się do pudełek? Naukowcy już wiedzą (Getty Images, Westend61)

Holenderskich naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie zainteresowało, dlaczego koty lubią przebywać w pudełkach. Zaobserwowali, że zwierzaki, które zostały przywiezione do schroniska i mogły zdrzemnąć się w takim schowku, były mniej zestresowane od innych, które nie miały tej możliwości. Co więcej, w konsekwencji były bardziej otwarte na ludzi i chętniej nawiązywały kontakt. Dlaczego tak się dzieje?

Koty lubią się chować

Sen u kotów zajmuje większą część życia. Kotowate są w stanie przespać 20 godzin w ciągu doby. Podczas odpoczynku lubią schronić się np. w pudełku. To pozwala im czuć się pewniej, bezpieczniej i uniknąć w razie czego ataku.

Pudełko jest więc dla kotów naturalną kryjówką i miejscem spędzania czasu. Dzięki przebywaniu w nim kot czuje się odizolowany od świata i chroniony. Pudełko jest też dla kotów rodzajem kryjówki, kiedy czują zagrożenie. Dotyczy to też drapieżników dziko żyjących.

Koty lubią samotność

Koty potrzebują czasami chwili dla siebie, samotność jest wpisana w ich naturę. Uciekają przed światem właśnie do swojego pudełka, gdzie mogą się odizolować od otoczenia. Czasami, jak nie mają ochoty na rozwiązywanie problemów, wolą ich uniknąć chowając się do swojego boksu.

Zobacz także: BIG CATS like boxes too!

Utrzymanie temperatury ciała

Karton pozwala też kotom utrzymać stałą temperaturę ciała. Koty są w stanie wpasować się w małe przestrzenie, aby się nie wychłodzić. Badania prowadzone w 2006 roku przez National Research Council wykazały, że koty potrzebują utrzymać wyższą temperaturę ciała niż ludzie. Dlatego chowają się w ciasnym pudełku.

Kociaki są w stanie wcisnąć się w niejeden dziwny kąt. Uwielbiają się zdrzemnąć w walizce, torbie czy właśnie kartonowym pudełku. Warto pamiętać o tym zajmując się zwierzęciem i umożliwić mu to. Jak się okazuje, to nie tylko sprawi mu przyjemność, ale też pomoże w wielu procesach.

Zobacz także: Bezpieczne ferie zimowe? Dr Sutkowski przekonuje do szczepień dzieci
Autor: APS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić