aktualizacja 

Znalazłeś kartkę ws. kolędy? Ważne zmiany

9

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele parafii kilka tygodni wcześniej przygotowuje się do wizyty duszpasterskiej. W tym roku w wielu miejscach kolęda będzie odbywała się na nowych zasadach. Niektórzy Polacy znaleźli już w skrzynkach pocztowych karteczki dot. kolędy.

Znalazłeś kartkę ws. kolędy? Ważne zmiany
Zdjęcie podglądowe. (Diecezja Sosnowiecka)

Kolęda to potoczne określenie wizyty duszpasterskiej księdza w domach parafian. W Polsce kolęda zazwyczaj rozpoczyna się po świętach Bożego Narodzenia i trwa do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, ale w niektórych parafiach zdarza się, że pierwsze wizyty duszpasterskie mają miejsce w okresie Adwentu.

Proboszczowie parafii już kilka tygodni przed świętami przygotowują się do odwiedzin wiernych. Jak informuje portal eska.pl mieszkańcy jednego z krakowskich osiedli dostali karteczki Kolęda A.D 2024.

Księża nie będą pukać do wszystkich drzwi, chcą by parafianie wcześniej złożyli deklarację dot. przyjęcia duchownego po kolędzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ksiądz domaga się 800 zł za wydanie zgody na pogrzeb w innej parafii. Został nagrany przez wiernego

Na kartce czytamy: "Zapraszam księdza z parafii na wizytę duszpasterską". Poniżej należy wpisać imię, nazwisko, adres oraz telefon. Parafianie, którzy pragną przyjąć księdza powinni zostawić wypełnioną kartkę przy wyjściu z kościoła.

Nie tylko mieszkańcy Krakowa otrzymali takie kartki. Podobne deklaracje otrzymali także mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Poznania czy Szczecina.

Wizyta duszpasterska nie jest tylko zwy­czajem czy tradycją. Zgodnie z prawem kościelnym kapłan ma obowiązek poznawać i odwiedzać rodziny należące do wspólnoty parafialnej.

Szczegółowo objaśnia to 529 kanon Kodeksu prawa kanonicznego: "Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roz­tropnie ich korygując (...)"

"Nie ma prawa do­magać się jakiegokolwiek datku"

Wizyta duszpasterska od lat budzi jednak dużo emocji. Wszystko za sprawą tego, że co roku zastanawiamy się: "ile dać księdzu po kolędzie?". Parafia w Pawłowicach przypomina jednak,iż żaden ksiądz nie może domagać się pieniędzy za kolędę.

Polskim zwyczajem jest również składanie ofiary na potrzeby Kościoła z okazji wizyty duszpasterskiej. Nigdy jednak materialne ubóstwo nie może być przeszkodą w tym, by przyjąć kapłana we własnym domu i żaden duszpasterz nie ma prawa do­magać się jakiegokolwiek datku - czytamy na stronie Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pawłowicach.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić