oprac. Monika Katarzyna Krupska| 
aktualizacja 

"Śmiercionośny koktajl chemiczny". Cała prawda o hodowlanym łososiu

70

Choć łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb, to hodowlanego powinniśmy unikać jak ognia. Eksperci ostrzegają przed substancjami znajdującymi się w rybie. Bo łosoś hodowlany jest narażony na działanie związków występujących w zanieczyszczonym środowisku.

Im łosoś jest młodszy, tym zdrowszy
Im łosoś jest młodszy, tym zdrowszy (123RF.COM)

W łososiu znajdziemy bardzo dużą ilość tłuszczów omega-3, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jednak wielu norweskich ekspertów podkreśla, że w przypadku łososia hodowlanego więcej jest tam kwasów omega-6, ponieważ ryba karmiona jest m.in. paszą czy mączką. Większe stężenie kwasów tłuszczowych w organizmie łososia nie jest dla nas korzystne. Ponieważ dieta przeciętnego Europejczyka obfituje w kwasy tłuszczowe omega-6, nie jesteśmy w stanie tego zrównoważyć, gdy spożywamy łososia.

Zobacz także: Zobacz też: Łosoś bio, hodowlany i dziki. Który jest najzdrowszy?

Zdaniem Kurta Oddekalva, norweskiego działacza na rzecz ochrony środowiska, hodowla łososia jest katastrofą. Zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i ludzkiego zdrowa. Łososie są narażone na działanie związków występujących w zanieczyszczonym środowisku, m.in. pestycydów, dioksyn i wielu bakterii. W filmie "Fillet Oh Fish" Nicolas Daniel zwraca również uwagę, że "przez intensywne rolnictwo i globalne zanieczyszczenie mięso ryb, które spożywamy, zamieniło się w śmiercionośny koktajl chemiczny". Wiele testów żywności pokazuje, że łosoś hodowlany jest jednym z najbardziej toksycznych pokarmów na świecie.

Miąższ łososia hodowlanego jest "dziwnie" kruchy i często rozpada się pod naciskiem. Zawartość składników odżywczych, także budzi wątpliwości. W przypadku dzikiego łososia znajdziemy od 5 do 7 proc. tłuszczu, podczas gdy w hodowlanych od 14,5 do 34 proc.. Na zawartość tłuszczu ma wpływ pasza podawana rybie.

Aby kupić dobrego i zdrowego łososia, należy zwrócić uwagę na wielkość ryby. Im łosoś jest młodszy, tym mięso będzie mniej zanieczyszczone i bardziej delikatne. Jasna, matowa, twarda, bez przebarwień i zanieczyszczeń skóra też świadczy o dobrym produkcie. Mięso powinno uginać się pod naciskiem palca, a skrzela ryby najlepiej, aby były intensywnie czerwone.

W pastach łososiowych ciężko jest doszukać się mięsa. Chcąc zjeść łososia najlepiej kupić całą rybę, którą później należy pokroić i można ewentualnie zamrozić. Najlepiej zaopatrzyć się w łososia z Alaski. W rybie znajdziemy dużą ilość tłuszczów omega-3 i niską zawartość zanieczyszczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić