Sondaż o jedzeniu. Odpowiedzi Polaków wprawiają w osłupienie

17

Coraz więcej Polaków rezygnuje z jedzenia mięsa. Według najnowszych statystyk już co drugi Polak ogranicza spożywanie produktów odzwierzęcych. Chodzi nie tylko o własne zdrowie, ale i o środowisko.

Sondaż o jedzeniu. Odpowiedzi Polaków wprawiają w osłupienie
Polacy przechodzą na wegetarianizm? Zaskakująca statystyka (Pixabay)

Jak wynika z badania SW Research dla Fundacji ProVeg, połowa Polaków deklaruje, że ograniczyła spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Polacy coraz częściej korzystają z zamienników mięsa, które firmy licznie oferują na sklepowych półkach. "Trend roślinny jest nieuchronny" - mówi prezeska Grupy Olewnik Anna Olewnik-Mikołajewska.

Rynek produktów roślinnych nowej generacji w Polsce rozwija się bardzo szybko. Obserwujemy to w ciągu ostatnich pięciu lat - dodaje.

Jakich alternatyw używają Polacy? Z badania wynika, że najczęściej konsumenci korzystają z roślinnego mleka, sera i jogurtu (po ok. 24 proc.). Zaznaczyli też, że szczególnie chcieliby widzieć na sklepowych półkach roślinne alternatywy kotletów do hamburgerów (34 proc.) i piersi z kurczaka (34 proc.).

Respondenci podkreślali też, że żywność pochodzenia roślinnego jest zbyt droga i chcieliby również mieć więcej informacji na jej temat. Jak podaje Newseria: "Wiele osób jest przekonanych, że dieta roślinna nie jest odpowiednia dla dzieci (56 proc.), kobiet w ciąży (42 proc.), sportowców (36 proc.) i mężczyzn (34 proc.)".

Wiele osób uważa też, że dieta roślinna nie zapewnia wystarczającej ilości białka (41 proc.). Wielu sądzi, że jest też niepełna w witaminy i minerały (37 proc.), a 44 proc. uważa, że trudno się nią najeść. Wielu wegetarian z pewnością ma na ten temat odmienne zdanie. Pokazuje to, że ważna jest edukacja w tym temacie.

Warto sięgnąć po produkty nowej generacji z trzech zasadniczych powodów, przede wszystkim, jeżeli myślimy o swoim zdrowiu. Są to produkty, które po prostu są dla nas zdrowsze, łatwiej przyswajalne. Po drugie, jeśli myślimy o zrównoważonym rozwoju, naszej planecie, jest to szalenie istotny aspekt. Natomiast po trzecie, dla niektórych osób na pewno takim powodem będą powody etyczne - mówi ekspertka.
Zobacz także: Wegetariańskie dania z grilla. 5 pomysłów na wege zamienniki dla mięsa
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić