aktualizacja 

Grała główną rolę w "Awanturze o Basię". Dlaczego nagle zniknęła?

13

W latach 90. ubiegłego wieku znał ją niemal każdy nastolatek. Prawie trzy dekady temu Paulina Tworzyańska wystąpiła w filmie "Awantura o Basię". Wcieliła się w tytułową bohaterkę produkcji z 1995 roku. Wydawało się, że to przyszła gwiazda polskiego kina, o której jeszcze nie raz usłyszymy. Niestety, tak się nie stało. Czym dzisiaj zajmuje się odtwórczyni roli Barbary Bzowskiej?

Grała główną rolę w "Awanturze o Basię". Dlaczego nagle zniknęła?
Grała główną rolę w "Awanturze o Basię" (YouTube, Screen)

Warto przypomnieć, że zanim Paulina Tworzyańska pojawiła się w popularnej "Awanturze o Basię", rok wcześniej wygrała casting do "Panny z mokrą głową". Okazała się lepsza od... trzech tysięcy konkurentek! Reżysera Kazimierza Tarnasa przekonały jej piękne oczy. W tej produkcji, stworzonej na podstawie książki Kornela Makuszyńskiego, wcieliła się w postać Irenki Borowskiej.

Puszczałem muzykę, ustawiałem kamery i obserwowałem, jak kandydatki się zachowują, jak nawiązują ze sobą kontakty. Po tym etapie pozostała grupka 10-12 osób. Dla nich już miałem zadania aktorskie. Do końca dwie dziewczyny zachowały największe szanse: Paulina Tworzyańska i Anna Powierza. Wygrała Tworzyańska. Zaważyły... oczy. (...) W filmie oczy odgrywają główną rolę. W oczach jest zawarta prawda. Jeśli połączymy te wszystkie elementy, mamy już prawie gotowe bohaterki przygód Makuszyńskiego - przytacza wypowiedź reżysera Tarnasa "Viva!".

W 1995 roku Kazimierz Tarnas zdecydował się zekranizować kolejną powieść Kornela Makuszyńskiego pt. "Awantura o Basię". Od samego początku wiedział, kto ma zagrać główną rolę. Znów postawił na Paulinę Tworzyańską. Nastolatka pojawiła się na ekranie obok znanych w Polsce aktorów: Piotr Fronczewski i Maria Gładkowska. Wypadła świetnie i szybko stała się idolką młodego pokolenia.

Niedługo później Paulina Tworzyańska porzuciła aktorstwo. Dlaczego? Otóż młoda dziewczyna nie czuła się dobrze z tym, że jest rozpoznawalna. Popularność zaczęła ją przytłaczać.

Trochę już wtedy byłam zmęczona tym, że wszyscy mnie znają jako "Pannę z mokrą głową" z filmu, że w kościele dzieci - zamiast na ołtarz - patrzyły na mnie, że rozpoznawano mnie na ulicy. Nie czułam się z tym dobrze - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Grała w "Awanturze o Basię". Dziś jest psychologiem

Gdy Tworzyańska zdała maturę, zdecydowała, że chce zostać psychologiem. Jak postanowiła, tak zrobiła. W 2004 roku ukończyła psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Chciała pomagać ludziom i wspierać ich w trudnych sytuacjach życiowych.

W tym czasie wróciła też do rodzinnego miasta, czyli Bielska-Białej. Podjęła pracę w Beskidzkim Centrum Onkologii, a także w Domu Opieki "Samarytanin".

W 2006 roku na zaproszenie reżysera Tarnasa gościnnie pojawiła się w ekranizacji "Szatana z siódmej klasy". Był to jednak jej ostatni aktorski występ. W filmie i miniserialu zagrała Honoratę, czyli guwernantkę rodzeństwa Adama Cisowskiego.

Czym zajmuje się dzisiaj Paulina Tworzyańska?

Paulina Tworzyańska ma 42 lata. Pracuje w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej jako psycholog onkologiczny oraz w ośrodku Pauza. Zadbaj o siebie. Założyła również prywatny gabinet psychologiczny.

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić