aktualizacja 

2 tys. zł kary za spóźnienie. Nowy, bezwzględny obowiązek od 1 stycznia

152

Niemałe zmiany w zakresie działalności wydziałów komunikacji przyniesie nowy rok. Po 1 stycznia 2024 roku każdy nowy właściciel auta używanego będzie miał bezwzględny obowiązek jego rejestracji.

2 tys. zł kary za spóźnienie. Nowy, bezwzględny obowiązek od 1 stycznia
Od nowego roku spore zmiany dla kierowców (via Getty Images, Pavlo Bahmut)

Teoretycznie polskie prawo wskazuje na to, że każdy nowy właściciel auta używanego ma 30 dni na przerejstrowanie pojazdu. Rzeczywistość pokazuje jednak, że jest to martwy przepis. Tak naprawdę nigdy nie był on egzekwowany.

Bo wystarczyło złożyć stosowne zgłoszenie nabycia pojazdu, które było swego rodzaju parasolem ochronnym przed nałożeniem kary za niedopełnienie obowiązku przerejestrowania samochodu - spostrzega moto.trojmiasto.pl.

Na tym zasadniczo kończyły się formalności i odpowiedzialność nowego właściciela. Teraz jednak ma być inaczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 8 lat rządów PiS. Polacy wydali wyrok

1 stycznia 2024 roku zaczną obowiązywać nowe zasady rejestracji. Niedopełnienie obowiązku ma skutkować nałożeniem konkretnych kar.

Każdy nowy właściciel używanego auta będzie miał bezwzględny obowiązek jego rejestracji. Będzie musiał to uczynić w ciągu 30 dni. Nie będzie już możliwości złożenia opisywanego wcześniej zawiadomienia.

Nie dopełnisz obowiązku? Szykuj się na karę!

Oczywiście przewidziano kary za niedopełnienie obowiązku.

Jeżeli ktoś nie przerejstruje auta w ciągu 30 dni, to zapłaci 500 zł kary. Niedopełnienie tego obowiązku przez 180 dni oznaczać będzie karę rzędu 1000 zł. To sankcje dla osób prywatnych.

W przypadku przedsiębiorców 90-dniowa zwłoka oznaczać będzie karę 1000 zł. Zlekceważenie obowiązku przez 180 dni poskutkuje zaś koniecznością zapłaty 2000 zł!

Bez zmian pozostaje obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu. Po zbyciu auta poprzedni już właściciel ma na to 30 dni. Niedopilnowanie terminu może uszczuplić jego portfel od 250 zł - podkreśla moto.trojmiasto.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić