Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

4 września. O tej dacie musisz pamiętać. Ważna zmiana dla kierowców

21
Podziel się:

Niebawem urzędy odpowiedzialne za rejestrację pojazdów przestaną wydawać nalepki kontrolne z numerami rejestracyjnymi. Zmiany mają związek z tzw. pakietem deregulacyjnym. Wiadomo, kiedy dokładnie wejdą w życie.

4 września. O tej dacie musisz pamiętać. Ważna zmiana dla kierowców
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)

Należy się spodziewać, że 4 września sporo kierowców ruszy do swoich aut z nietypowymi akcesoriami. Chodzi o rozpuszczalniki, żyletki czy też ściereczki. Do czego się one przydadzą?

Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista. Kierowcy będą mogli usunąć naklejkę legalizacyjną z przedniej szyby samochodów. Oczywiście nie będzie takiego obowiązku, a jedynie pojawi się taka możliwość.

Wszystko za sprawą kolejnych zmian, które wejdą w życie na mocy tzw. pakietu deregulacyjnego. Stare naklejki będzie można zedrzeć, a ponadto urzędy nie będą już wydawać nowych.

Obowiązek naklejania takiej nalepki z numerem rejestracyjnym pojazdu regulowały przepisy ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Chodzi o rozdział drugi, poświęcony warunkom dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3. 2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną - mówiła dotychczas ustawa.

4 września 2022 skreślona zostanie część "a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną". To samo stanie się m.in. w art. 73 i 75, które mówią o rejestracji pojazdu i wydawanych dokumentach. Nalepka zniknie też z artykułów 76, 78 i 79.

Koniec z tym obowiązkiem

Istotną zmianą, która wejdzie w życie 4 września, będzie również brak konieczności przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi. Nie będzie trzeba jej też wyrabiać, np. przy okazji rejestracji auta sprowadzonego z innego kraju.

To dobra wiadomość dla tych, którzy liczą każdy grosz. Koszty rejestracji spadną bowiem o 94,50 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł).

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Antek
miesiąc temu
Kto nami rządzi debilstwo tworzy problem a potem rozwiązują. To się tyczy wszystkiego, zamykać kopalnie a puźniej płacz bo niema węgla, i energia ,ogrzewanie do gory o 300 procent,rządzący twożą sami problemy a potem łapy rozkładają. To samo z przyrostem naturalnym teraz dotują 500 plus zadłużając kraj coraz bardziej zamiast te pieniądze przeznaczyć na rozwój i sprawiedliwe rewaloryzacje. A nie inflacja 15 procent a rewaloryzacja 7 procent złodziejstwo. A jak rządzący mieli by muzgi to nie doprowadzili by do tego ze dwa i pól miliona młodych ludzi wyjechało z kraju bo przez polityke kolejnych rządów ci młodzi w własnym kraju zdechli by zgłodu. A teraz płacz ze nie ma przyrostu naturalnego i tworzenie zachęt 500 plus . Ci co do tego doprowadzili powinni gnić więzieniach a nie dalej siedzieć w parlamętach albo brać jako wielkich ekspertów. Za pana Balcerowicza polacy muszą zaciskać pasa i rząd nam zaciskał mineło pare lat i znowu zaciskanie pasa. Tylko ta banda która nam zaciska pasa żyje w luksusie i sama nie zaciska sobie.
Tw.Bolek
miesiąc temu
Tak działa panstwo najpierw stwarza problem a później dzielnie go rozwiązuje
henryk
miesiąc temu
niema to jak praca urzędów WYMYŚLĄ KAŻDY ABSÓRD BY NADNIM CZUWAĆ A POTEM GDY IM SIĘ ZNUDZI CZUWAJA NAD INNYM ABSÓRDEM
Vip
miesiąc temu
Ta naklejka była potrzebna jak rybie ręcznik.
Prorok
miesiąc temu
Teraz się zacznie odkręcanie tablic rejestracyjnych i tankowanie na cudzy koszt.
looi
miesiąc temu
No tak. Złodzieje się już cieszą.
Tw. Oskar
miesiąc temu
Balbina pamięta tylko date 10 wtedy w jego miemaniu był poteżny zamach który wstrząsnął plantacją wczesnych ziemniaków
Komu
miesiąc temu
A komu ta naklejka przeszkadzała.
Stach
miesiąc temu
Taki jeden z drugim spać nie mogą,to wymyślają.I tak mnożą się bzdury
Donald
miesiąc temu
Szykujcie się,nowe wymuszenia UE: Dla kierowców samochodów spalinowych realizacja zobowiązań, które przyjął polski rząd, oznaczać będzie trzy nowe obciążenia: 1.podwyższenie najpóźniej do roku 2024 r. opłaty rejestracyjnej dla samochodów spalinowych, 2.wprowadzenia do 2026 r. nowego podatku dla posiadaczy pojazdów spalinowych, 3.ustanowienia do 2025 r. w największych miastach stref wyłącznie dla pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych,
Ania
miesiąc temu
I bardzo dobrze, brawo!!! A ci co tęsknią za tymi naklejkami niech sobie je na czole nakleja.
Pikuś
miesiąc temu
Nareszcie będzie można jeździć dwoma takimi samymi samochodami
Krzysztof
miesiąc temu
Tu chodzi o barwy narodowe które są na naklejce aby znikły.Na tablicy są gwiazdki.Dlaczego nie mamy wyboru gwiazdki czy nasza flaga.Gwiazdki hymn i flaga UE są nielegalne.
burak
miesiąc temu
Nis za darmo i nic taniej, rząd wykombinuje lub już coś wykombinował,aby kierowców wpakować w jakieś nowe przepisy lub obostrzenia. Nie cieszta się ludzie że będzie lepiej, lepiej to już było. Każda decyzja rządowa to następna pułapka na obywatela.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić