oprac. Kamil Różycki| 

Dodatkowe uprawnienia do prawa jazdy. Ich cena to jedyne 170 złotych

12

W Polsce zrobienie prawa jazdy nie jest najtańszą sprawą. Koszty całej nauki w przypadku kategorii B wraz z egzaminami często przekracza nawet 2 tysiące złotych. Jeśli już je jednak posiadamy, warto wiedzieć, że istnieje możliwość pozyskania dodatkowych uprawnień, których koszt to raptem 170 złotych.

Dodatkowe uprawnienia do prawa jazdy. Ich cena to jedyne 170 złotych
Uprawnienia do prawa jazdy (Getty Images, Kinga Krzeminska)

Z roku na rok na polskich drogach pojawia się coraz więcej kierowców. By tego było mało, nasz kraj jest jednym z pierwszych pod względem posiadanych aut na jednego mieszkańca. Mimo to tak duża popularność posiadania uprawnień do kierowania pojazdem nie przekłada się na naszą świadomość, jakie możliwości wciąż możemy uzyskać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Volvo EX30 – już wiem, dlaczego to samochód roku

Większość z nas, już bowiem po otrzymaniu nowego prawa jazdy nie interesuje się niczym, poza datą jego przydatności. Jest to błąd, ponieważ jak się okazuje, istnieje możliwość rozszerzenia naszych uprawnień na kategorię B. Dotyczą one tajemniczą brzmiącego kodu B96. Czym on jest?

Czym jest kod B96 na prawie jazdy?

Jak nietrudno zgadnąć, dotyczy on posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Ta umożliwia nam poruszanie się samochodami osobowymi. Jeśli połączymy ją jednak z omawianym kodem B96, uzyskamy wiele nowych możliwości. Wśród nich, jedną z najważniejszych jest prowadzenie zestawów o łącznej masie do 4,25 tony.

Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób chcących rozpocząć przygodę z przyczepami kempingowymi. Kod ten również istotny będzie dla przewożących większe gabaryty jak np. konie czy meble. Jak i za ile uzyskać w takim razie te dodatkowe uprawnienia?

By móc starać się o uzyskanie tego typu uprawnień, oczywiście musimy mieć prawo jazdy kategorii B. Jeśli je już mamy, to dalszy etap jest już z górki. W pierwszym kroku musimy wypełnić wniosek i założyć tzw. Profil Kandydata na Kierowcę. Następnie udajemy się z nim do najbliższego WORD-u, gdzie po uiszczeniu opłaty 170 zł, czeka nas egzamin.

Tutaj w przeciwieństwie do każdego innego prawa jazdy, nie musimy odbywać żadnego kursu. Jedynym warunkiem jest pozytywne przejście egzaminu, który jest bliźniaczo podobny do tego na kategorię B. Jedyną różnicą jest fakt podłączenia do auta przyczepy i wykonywania z nią wszystkich manewrów zarówno na placu, jak i w terenie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić