Lawina mandatów w Polsce. Wolisz jeździć "na czołgistę"? Lepiej zobacz

332

Wciąż pojawiają się osoby, które uważają, że jazda "na czołgistę" to nic złego. Tymczasem policja notorycznie wystawia mandaty takim delikwentom. Lepiej poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy.

Lawina mandatów w Polsce. Wolisz jeździć "na czołgistę"? Lepiej zobacz
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Czym charakteryzuje się jazda "na czołgistę"? Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy kierowca nie odśnieży odpowiednio auta.

Nie brakuje takich, którzy twierdzą, że wystarczy zgarnąć śnieg z przedniej szyby i kawałka tylnej. To zupełnie błędne myślenie. Przepisy drogowe jasno mówią o tym, że pojazd musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Jaki mandat za nieodśnieżony samochód?

Dużo mówi się o tym, że samochód trzeba odpowiednio odśnieżyć. Nie tylko po to, by uniknąć mandatu, ale również i dla bezpieczeństwa. Tymczasem mundurowi notorycznie przyłapują kierowców, którzy nie dbają o to, by usunąć z auta nadmiar śniegu.

Warto pamiętać o tym, że odśnieżać trzeba cały samochód. Chodzi zarówno o szyby, tablice rejestracyjne, jak i dach czy maskę. Lekceważenie tej zasady może poskutkować mandatem sięgającym nawet 500 zł.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić