Aleksander Ruciński| 

McLaren F1. Cena tego auta poszybowała o 1000 proc.

11

McLaren F1 to bez wątpienia jeden z najbardziej spektakularnych supersamochodów w historii. Choć debiutował 27 lat temu, nadal budzi ogromne emocje. To genialna konstrukcja, która stanowi łakomy kąsek dla kolekcjonerów. Jak się okazuje, są oni w stanie zapłacić naprawdę sporo.

McLaren F1. Cena tego auta poszybowała o 1000 proc.
Nowy McLaren F1 (Materiały prasowe)

Nawet 689 KM mocy, 6,1 litra pojemności oraz 12 cylindrów w układzie widlastym. Do tego trzeba jeszcze dorzucić dopracowaną aerodynamikę i niepowtarzalne, 3-osobowe wnętrze z miejscem kierowcy i kierownicą pośrodku.

Osiągi robią wrażenie nawet dziś – F1 przyspiesza 0-100 km/h w czasie nieco ponad 3 sekundy i rozpędza się do nawet 372 km/h. To jeden z najszybszych drogowych samochodów w historii po dziś dzień.

McLaren F1 jest warty 16 mln funtów. To 1000 proc. więcej niż w 2008 roku

Nic dziwnego, że jego ceny rosną jak szalone. Magazyn TopGear policzył jak na przestrzeni lat rosła średnia wartość McLarena F1. W 1993 roku auto kosztowało 540 tys. funtów, co, doliczając inflację, odpowiada współczesnemu 1,1 mln funtów. W 2008 roku było to już 1,5 mln.

W 2015 aktor Rowan Atkinson sprzedał swoją sztukę za 8 mln, a dwa lata później ktoś (prawdopodobnie Lewis Hamilton) zapłacił za zadbany egzemplarz F1 12 mln funtów. Teraz padł kolejny rekord – dom aukcyjny Hagerty żąda kwoty 16 mln funtów. To 1000 proc. ceny nowego egzemplarza.

Ci, którzy kupili to cudo jeszcze w latach 90. i trzymają je w swoich ciepłych garażach,, prawdopodobnie zrobili interes życia. Za 10 lat kwoty będą pewnie jeszcze większe, gdyż F1 jest jednym z tych aut, na które zawsze znajdą się chętni, niezależnie od ceny.

Zobacz także: Zobacz także: Jeep Wrangler Sahara - To nadal Wrangler!
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić