Nawet 3 tys. zł mandatu. Kierowcy muszą o tym pamiętać

56

Jak brzmią podstawowe przepisy związane z samochodowymi gaśnicami? Okazuje się, że regulacje są dość proste, choć momentami brzmią kuriozalnie. Wyjaśniamy, o czym muszą pamiętać wszyscy kierowcy.

Nawet 3 tys. zł mandatu. Kierowcy muszą o tym pamiętać
Gaśnica (Getty Images, ©2014-2019 Tomasz Skoczen)

Gaśnica to element wyposażenia obowiązkowego pojazdu samochodowego. Należy umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu. Wszystko po to, by w razie potrzeby móc sprawnie się do niej dostać.

Podczas kontroli drogowej policjanci powinni sprawdzać realizację obowiązku posiadania gaśnicy. Ujawniony przekroczony termin jej ważności nie powinien jednak skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego lub nałożeniem mandatu karnego. Jednakże w tym przypadku koniecznym wydaje się pouczenie kierującego o potrzebie dokonania konserwacji i sprawdzenia gaśnicy - zgodnie z zaleceniem producenta - takie zalecenia dla mundurowych pojawiły się na Informacyjnym Serwisie Policyjnym.

Gaśnica samochodowa musi mieć wagę minimum 1 kg. Musi być to gaśnica ABC. Poza tym musi mieć homologację potwierdzoną za pomocą naklejki na jej obudowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Protest przed TVP. "Nie wiem czy to prawda, ale na pasku widziałam"

Za brak gaśnicy można otrzymać wysoki mandat. Widełki w tym przypadku są bardzo szerokie - od 20 do 3000 złotych!

To brzmi dość kuriozalnie, ale nie ma tutaj żadnej pomyłki. Otóż gaśnica samochodowa musi mieć homologację, ale później nikt nie będzie weryfikować, czy jej data ważności minęła. Mimo to nie należy tego lekceważyć, by nie okazało się, że tak naprawdę wozimy bezużyteczny sprzęt gaśniczy.

Gdzie umieścić gaśnicę?

Gdzie powinniśmy umieścić gaśnicę? Odpowiedź na to pytanie przedstawił serwis moto.pl.

Gaśnica musi znajdować się w miejscu łatwo dostępnym. Kierowca musi wiedzieć, gdzie jest i błyskawicznie do niej sięgnąć w razie potrzeby. Dlatego gaśnicę najczęściej umieszcza się pod fotelem kierowcy lub pasażera albo w schowku przed tym drugim. Pożar w aucie może rozprzestrzenić się w kilka sekund. Po zapłonie pojazdu kierowca nie będzie miał zatem czasu na poszukiwanie gaśnicy. Dlatego, jeśli kierowca na pytanie policjanta nie potrafi wskazać, gdzie się ona znajduje, również naraża się na mandat - czytamy.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić