Nowe zasady na drogach. Wiemy od kiedy będą obowiązywać

26

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, że już niedługo na polskich drogach zaczną obowiązywać nowe zasady.

Nowe zasady na drogach. Wiemy od kiedy będą obowiązywać
Zdjęcie poglądowe (Policja)

Kancelaria Prezydenta poinformowała o podpisaniu nowej ustawy. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie już 1 czerwca 2021 roku. Polscy kierowcy powinni się z nią zapoznać, gdyż czeka ich kilka istotnych zmian. Jedna z nich dotyczy nawet prędkości dozwolonej w obszarze zabudowanym.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych. Ci drudzy będą mieli od 1 czerwca pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. Każdy pojazd będzie musiał ustąpić osobie wchodzącej lub będącej już na pasach. Wyjątkiem jest jedynie tramwaj, który nie musi ustępować pieszemu przed jego wejściem na "zebrę".

Nowelizacja wprowadza również kolejną rewolucyjną zmianę. Ta niewątpliwie jest oznaką dzisiejszych czasów. Od 1 czerwca 2021 roku pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Dotyczy to korzystania "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

Zmiana prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym

Kierowcy będą zmuszeni zwolnić od 1 czerwca 2021 roku. Nowelizacja wprowadza zmianę minimalnej prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym. Ta zostanie ujednolicona do 50 km/h bez względu na porę doby. Dotychczas od godziny 23:00-6:00 wynosiła 60 km/h.

Kolejna zmiana dotyczy odległości między pojazdami. Od 1 czerwca 2021 będzie zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych. Obowiązywać będzie zachowanie odległości nie mniejszej niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Na przykład kierowca jadący 120 km/h będzie musiał zachować co najmniej 60-metrowy odstęp.

Zobacz także: Ofiary COVID-19. "Jak wymarcie sporego miasta"
Autor: GGG
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić