Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
GGG
|

Nowe zasady na drogach. Wiemy od kiedy będą obowiązywać

18
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, że już niedługo na polskich drogach zaczną obowiązywać nowe zasady.

Nowe zasady na drogach. Wiemy od kiedy będą obowiązywać
Zdjęcie poglądowe (Policja)
bFdLpsQB

Kancelaria Prezydenta poinformowała o podpisaniu nowej ustawy. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie już 1 czerwca 2021 roku. Polscy kierowcy powinni się z nią zapoznać, gdyż czeka ich kilka istotnych zmian. Jedna z nich dotyczy nawet prędkości dozwolonej w obszarze zabudowanym.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych. Ci drudzy będą mieli od 1 czerwca pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. Każdy pojazd będzie musiał ustąpić osobie wchodzącej lub będącej już na pasach. Wyjątkiem jest jedynie tramwaj, który nie musi ustępować pieszemu przed jego wejściem na "zebrę".

bFdLpsQD

Nowelizacja wprowadza również kolejną rewolucyjną zmianę. Ta niewątpliwie jest oznaką dzisiejszych czasów. Od 1 czerwca 2021 roku pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Dotyczy to korzystania "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

Zmiana prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym

Kierowcy będą zmuszeni zwolnić od 1 czerwca 2021 roku. Nowelizacja wprowadza zmianę minimalnej prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym. Ta zostanie ujednolicona do 50 km/h bez względu na porę doby. Dotychczas od godziny 23:00-6:00 wynosiła 60 km/h.

bFdLpsQJ

Kolejna zmiana dotyczy odległości między pojazdami. Od 1 czerwca 2021 będzie zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych. Obowiązywać będzie zachowanie odległości nie mniejszej niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Na przykład kierowca jadący 120 km/h będzie musiał zachować co najmniej 60-metrowy odstęp.

Zobacz także: Ofiary COVID-19. "Jak wymarcie sporego miasta"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdLpsRe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Gadula
10 miesięcy temu
Ciekaw jestem czy i ilu pieszych ukarze policja za gadanie przez telefon ,bo z kierowcami to niewypał nic się nie zmienilo
dsfsf
10 miesięcy temu
Każdy pieszy przechodzący przez przejście obowiązkowa kamizelka odblaskowa i rączka do góry informująca kierowców, że będzie chciał przejść.
maciek
10 miesięcy temu
co z kierowcami jednośladów jeżdzącymi po chodnikach ze słuchawkami na łbach
bFdLpsRf
Jasiek
10 miesięcy temu
Co za głąby tworzą takie "prawo"? Kiedyś mnie uczono, że aby przejść przez jezdnię - należy podejść do jej krawędzi, zatrzymać się, spojrzeć w lewo, spojrzeć w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero kiedy nic nie jedzie - przejść. A dziś? Co pieszy musi? NIC!!! Za wszystko odpowiada kierowca!!!
MISTRZPATELNI
10 miesięcy temu
Gdyby kierowcy i piesi mieli mózgi to nie trzeba żadnych przepisów, kierowca ma uważać na pasach i tyle, a pieszy spojrzeć, czy ten w samochodzie uważa i na odwrót....kiedyś sprawa była prostsza, bo samochód miał deskę rozdzielczą i patrzyło się na prędkościomierz i czy lamka jakaś ostrzegawcza się nie zaświeciła, dzisiaj jest 5 komputerów, które do nas mówią, GPS-y, kontrole trakcji i telefon na dokładkę, pierdoły, ludzie jeździć nie potrafią i są rozproszeni, dlatego nigdy nie kupię samochodu młodszego niż 2003r ;)) A piesi są podłączeni przez bt do smartfonów i nie wiedzą też gdzie są i po co.
M.S
10 miesięcy temu
rozbawiła mnie ta odległość od poprzedzającego samochodu Przepis słuszny ale uformowanie prawne- idiotyczne. Niby kto i jak ma tę odległość kontrolować? Jakim cudem kierowca na wiedzieć, że dana odległość to np 6- metrów? Mam mieć miarkę w oku? A jak dostanę mandat, bo moja odległość wyliczona przez pana w niebieskim kaftanie będzie wynosiła 55 metrów a nie 60- zgodnie z przepisami, to jak mogę się odnieść do jego decyzji przed sądem? Jezus (czy tez inny bożek) mu podpowiedział, że utrzymuję nieprawidłową odległość? A może wczoraj zachlał i mu się oko scentrowało?! bezsensowny przepis do nabijania policyjnych statystyk.
Furman
10 miesięcy temu
No i znowu przylecieli zielone ludki i zrobili nam rewolucję w przepisach ruchu drogowego - Kto te przepisy tworzy jacyś incyble nie mający o tym pojęcia a banda sejmowa i prezydent to akceptują.
Raffi
10 miesięcy temu
Może tak zabronić w ogóle jazdy samochodami?? Przecież to by było zajebiste. Tylko autobusy, ciężarówki, tramwaje i pociągi by były.
ustawodawca
10 miesięcy temu
"pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego" tak więc podczas przechodzenia przez przejście należy wyłączyć elektroniczne rozruszniki serca.
jarek
10 miesięcy temu
należy stworzyć szybko dwa rodzaje przejśc dla pieszych . Jadno dla tych co zanim wejdą na pasy rozejrzą się czy kirujący pojazdem ich widzi i się zatrzyma czy jest w stanie się zatrzymać a drugie na które będą wchodzili ci którym się wydaje że mają bezwarunkowe pierwszeństwo bo tak mówi ustawa i bez względu czy pojazd jedzie szybko czy wolno czy kierowca widzi ich czy nie, bez ogladania się bez zatrzymania będą leźli wprost pod nadjeżdzający pojazd często odnosząc obrażnia a nawet ginąc. Brawo sejm senat brawo prezydent brawo policja chociaż od policji nie wymaga sie myslenia składania wniosków a tylko egzekowowania nawet bezmyślnego czasami idiotycznego prawa a naprawde wielu Policjantów w policji jest naprawdę mądrych ale coż mają związane ręce
Kierownik aut...
10 miesięcy temu
Kolejny idiotyzm Rządu i Prezydenta. Teraz to każde wtargnięcie pieszego na jezdnię będzie skutkowało karą dla kierowcy. To nic, że pieszy z kapturem na głowie, że nie patrzył, że był wpatrzony w smartfona. Winny będzie ZAWSZE KIEROWCA.
Bezpiecznie
10 miesięcy temu
To jak piesi wchodzą na pasy pozostawia wiele do życzenia. Jestem kierowcą ale też często chodzę i widzę co się dzieje. Najbardziej przerażający widok to jak matka z dzieckiem w wózku pcha się w ostatniej chwili na pasy. Bez wyobraźni, poczekajcie chwilę, nie narażajcie siebie i dziecka na bezmyślną śmierć. A potem lament, płacz i pretensje do kierowcy. Pomyślcie zdaniem wejdziecie na pasy - proszę.
Hsjshshshs
10 miesięcy temu
Noi, super. Tylko czemu czekaliśmy na to 30 lat. Co do przejść dla pieszych potrzebne są dalsze zmiany a być może i dwa typy przejść dla pieszych jak to jest w Niemczech. Noi edukacja przede wszystkim
bFdLpsQX
Gosc2
10 miesięcy temu
To Ci dobra niespodzianeka. W imieniu kierowcow bardzo dziekuje za te nowe zarzadzenia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić