aktualizacja 

Szyba auta zamarza od środka? Ani się waż sięgać po skrobaczkę

110

Zima to niewątpliwie najmniej lubiana pora roku wśród kierowców. Ma to związek choćby z tym, że konieczne jest skrobanie szyb. Pal licho, jak zamarzają tylko od zewnętrznej strony. Co zrobić wtedy, gdy szyba zamarza też od środka?

Szyba auta zamarza od środka? Ani się waż sięgać po skrobaczkę
Szyba w aucie zamarznięta od środka. Zdjęcie ilustracyjne z Gdyni. (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

W twoim samochodzie szyba zamarza od środka? Jeśli tak, to nie powinieneś tego lekceważyć. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Niekiedy wręcz nie da się tego uniknąć i powodem jest skrajnie niska temperatura powietrza. Jednak często jest to wynik nadmiaru wilgoci w kabinie, szczególnie kiedy filtr wewnątrz auta nie działa właściwie, a pojazd nie jest odpowiednio wietrzony podczas użytkowania - podpowiada serwis autobaza.pl.

Jeżeli mamy do czynienia z szybą zamarzniętą od środka, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy sięgać po skrobaczkę. Posługiwanie się tym przyrządem wewnątrz samochodu jest niezbyt komfortowe. W takiej sytuacji łatwo porysować szybę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie potrafią odróżnić leku od suplementu diety

Lepiej nie używać też odmrażaczy. Mogą pozostawić ślady na szybie, a poza tym może dojść do zalania elektroniki.

Jako że nie możemy poruszać się z oszronioną szybą, przed podróżą najlepiej rozgrzać samochód, uruchamiając nawiew lub ogrzewanie. Nawet mimo tego, że rozgrzewanie samochodu z włączonym silnikiem w obszarze zabudowanym jest wykroczeniem zagrożonym mandatem w wysokości do 300 złotych. Funkcjonariusz może wówczas powołać się na przepisy, które zakazują nadmiernego hałasu lub emisji spalin do środowiska, aczkolwiek jest to bardzo rzadka sytuacja - dodaje autobaza.pl.

Nadmiar wilgoci? Oto patenty

W przypadku problemu z szybami zamarzającymi od środka, powinniśmy pomyśleć o usunięciu nadmiaru wilgoci z kabiny.

Co zrobić, by pozbyć się tego problemu? W pierwszej kolejności warto wyczyścić wnętrze auta. Dobrym pomysłem jest też wymiana filtra kabinowego.

Niektórzy stawiają na maty na szyby. Pomóc może też specjalny pochłaniacz wilgoci.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić