aktualizacja 

Sypią się mandaty. Kierowcy lekceważą obowiązujące od 1 lipca prawo

623

Śląska policja ruszyła z kontrolami ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach. Tiry mogą wyprzedzać tylko w konkretnych przypadkach, ale i tak kierowcy lekceważą obowiązujące od 1 lipca prawo. Dlatego posypały się mandaty, a mundurowi zapowiadają, że to dopiero początek.

Sypią się mandaty. Kierowcy lekceważą obowiązujące od 1 lipca prawo
Policja zabrała się za kontrole ciężarówek, sypią się mandaty (Policja)

Od początku lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zakazu wyprzedzania przez kierujących samochodami ciężarowymi. Ich wprowadzenie ma zapobiegać tzw. "wyścigom słoni" na autostradach i drogach ekspresowych, a tym samym przyczynić się do bezpieczeństwa i zwiększenia płynności ruchu na drogach.

Tyle teoria, w praktyce kierowcy tirów nadal wyprzedzają i blokują drogi w całej Polsce. Śląscy policjanci prowadzili więc pierwszą dużą akcję w swoim województwie. Były wzmożone kontrole i sprawdzanie, czy kierowcy przestrzegają nowych przepisów. Efekty są takie, że posypały się mandaty, a policja znów ma ręce pełne roboty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 18.07, godzina 11:50

Wzmożone kontrole zostały przeprowadzone na śląskich odcinkach autostrady A1 i A4 oraz drogach ekspresowych S1 i S52. Mundurowi, oprócz ujawniania wykroczeń związanych z zakazem wyprzedzania, bacznie przyglądali się kierowcom, którzy nie stosowali się do obowiązku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu.

W prowadzonych działaniach policjanci wykorzystali nie tylko nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory, ale także dron i laserowe mierniki prędkości posiadające funkcję DBC (Distance Between Cars), które pozwalają na zmierzenie odległości pomiędzy samochodami. W ten sposób ujawniono łącznie 72 wykroczenia.

Aż 46 z nich związanych było z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe, a 21 dotyczyło niestosowania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych. To kolejny przepis, który dotąd był martwy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mundurowi skontrolowali również pięciu kierowców, którzy na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku - zaniechali obowiązku korzystania wyłącznie z dwóch pasów, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Policja apeluje o rozsądek i poszanowanie przepisów.

I przypomina, że każde zdarzenie drogowe, zwłaszcza gdy dojdzie do niego na autostradzie lub drodze ekspresowej, gdzie dozwolona prędkość jest większa, niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Usuwanie skutków takich zdarzeń wiąże się również z zatorami drogowymi, których rozładownie może trwać nawet kilka godzin.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić