aktualizacja 

Erupcja wulkanu w Indonezji - tam nadal są ludzie. Drastyczne nagranie

62

W niedzielę doszło do erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi. Chmury dymu unoszą się nawet na 3000 metrów nad jego wierzchołkiem. Część okolicznych wiosek jest całkowicie pokrytych popiołem. Media przekazują, że na górze wciąż przebywają ludzie i nie są w stanie samodzielnie zejść.

Erupcja wulkanu w Indonezji - tam nadal są ludzie. Drastyczne nagranie
Erupcja wulkanu w Indonezji. (X)

W niedzielę 3 grudnia o godzinie 14:54 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godz. 8:54) doszło do erupcji wulkanu Merapi w środkowej części Jawy w Indonezji. Z wulkanu wydobyły się gorące chmury dymu. Popiół został wyrzucony na wysokość nawet 3000 metrów.

Erupcja wulkanu w Indonezji

Rzecznik Narodowej Agencji Zarządzania Katastrofami Abdul Muhari powiedział, że kilka wiosek zostało pokrytych opadającym popiołem, który całkowicie przesłonił widoczność. Władze nalegają, aby mieszkańcy nosili maski i okulary chroniące ich przed pyłem wulkanicznym. W promieniu trzech kilometrów od szczytu obowiązuje strefa zamknięta. Mieszkańcom oraz turystom nie wolno zbliżać się do krateru. 

Rozdaliśmy mieszkańcom maski i zachęcamy ich do pozostania w domach – powiedział Ade Setiawan, urzędnik lokalnej jednostki zarządzania kryzysowego BPBD.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezidentyfikowany obiekt w kosmosie. Zadziwiające odkrycie astronomów z Australii

Według doniesień lokalnych mediów na najbardziej zagrożonym terenie nadal przebywają ludzie. W trakcie erupcji na górę wspinało się 70 osób. 28 z nich udało się ewakuować, a pozostali nadal są uwięzieni na zboczach Marapi.

Nie odnotowano żadnych ofiar. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z góry, na których widać wspinaczy. Na jednym z nich znajduje się kobieta, która jest w całości pokryta popiołem wulkanicznym. Ciężko oddycha i nie może się poruszać.

Merapi wznosi się na 2910 metrów nad poziomem morza i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji. Nie jest jedynym w tej okolicy. Cały kraj położony jest w rejonie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia - strefie częstych erupcji wulkanów i trzęsień ziemi.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić