Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
WKZ
|

Ale wpadka. TV Republika powiela fake newsa z 30-letnim zdjęciem

7
Podziel się

W ostatnich dniach w Austrii dochodziło do masowych protestów w związku z wprowadzeniem kolejnego lockdownu i zapowiedzią obowiązkowych szczepień. Na ulice wyszły dziesiątki tysięcy obywateli, o czym nie omieszkał poinformować prawicowy portal TV Republika. Do artykułu dodano jednak zmanipulowane zdjęcie, które nie ma nic wspólnego z protestami antyszczepionkowców.

Ale wpadka. TV Republika powiela fake newsa z 30-letnim zdjęciem
TV Republika ciągle nie usunęła fałszywego zdjęcia przez ponad 24 godz. od publikacji (East News, TV Republika)
bFdOcJOt

Najpierw media na całym świecie donosiły, że 20. listopada na ulice Wiednia wyszło ok. 35 tys. osób (według szacunków lokalnej policji). Demonstranci mieli transparenty z hasłami typu: "nie dla szczepień", "dość tego" czy "precz z faszystowską dyktaturą". Był to sprzeciw wobec polityki władz, które wprowadziły już czwarty lockdown, ograniczający swobodę niezaszczepionych obywateli powyżej 12. roku życia.

Podobne protesty organizowano w innych miastach Austrii. Szczególnie głośno było o nielegalnych zgromadzeniach w Grazu i St. Poelten. W samym Grazu miało się zebrać ok. 30 tys. osób. Aby zilustrować skalę tych protestów, portal TV Republika wykorzystał zdjęcie, które szybko zostało ujawnione jako część fake newsa.

bFdOcJOv

Fotka widoczna w nagłówku krążyła po Twitterze już przy okazji demonstracji w Wiedniu. Niektórzy słusznie zauważyli, że nie zrobiono jej w Austrii, ani nawet w 2021 r. Pojawiły się głosy, że zdjęcie pochodzi ze słynnego koncertu zespołu Metallica w Moskwie z 1991 r. Co też nie jest prawdą.

Faktycznie, zdjęcie powielone i stosownie przycięte przez TV Republikę zostało zrobione w Moskwie 30 lat temu. Ilustruje jednak protest antyrządowy (Rosjanie solidaryzowali się wtedy z Litwinami), który zgromadził setki tysięcy ludzi na Placu Maneżowym w styczniu 1991 r.

bFdOcJOB

Zdjęcie to jest powszechnie dostępne w agencjach fotograficznych, z których korzystają redakcje portali internetowych. TV Republika wolała jednak powielić je z konta anonimowego użytkownika Twittera. Co znamienne, wykadrowano je tak, by na górze nie było widać charakterystycznych budynków moskiewskiego krajobrazu, ani transparentów z hasłami zapisanymi cyrylicą.

Zobacz także: Sharon Stone dowiedziała się o sytuacji w Polsce. Nie gryzła się w język
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdOcJOW
Źródło:
WP Teleshow
KOMENTARZE
(7)
xxxski
2 miesiące temu
Republika ? raczej rewolucja (bolszewna)
Piotr
2 miesiące temu
Hłam i szmira kto to wogole ogląda?
Ulka
2 miesiące temu
Oni manipulują informacjami, tworzą swoją chorą rzeczywistość.
bFdOcJOX
Asd
2 miesiące temu
Nie trawie tv republika ale jakoś wp i o2 nie przeprosili po swoim fake newsie z poczatku pandemii, jak pokazali trumny ofiar zatonięcia statku i twierdzili że to ofiary koronki.
klk
2 miesiące temu
Aco to za telewizja nasza?
Swojak
2 miesiące temu
Dla " dziennikarzy " telewizji " republika " Austria czy Rosja to dla nich nie ma żadnego znaczenia ,zresztą skoro w Austrii mówi się po austriacku ?
Jasiu
2 miesiące temu
Czego się można spodziewać po tej tzw. telewizji.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić