Klamka zapadła. Zenek Martyniuk będzie załamany

121

Już od jakiegoś czasu planowany był występ Zenona Martyniuka podczas gali Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czy król disco-polo rzeczywiście pojawi się na scenie? Odpowiedź na to pytanie podał poznański polityk z ramienia PiS.

Klamka zapadła. Zenek Martyniuk będzie załamany
Zenon Martyniuk (Licencjodawca, AKPA)

Na 20 lutego przewidziany był koncert Zenka Martyniuka w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Gazeta Wyborcza" podała, że przeciwko takiemu wydarzeniu opowiedziała się grupa muzyków filharmonii.

Aula UAM jest budynkiem Akademii Królewskiej, gdzie nawet w trakcie zaborów Polacy mogli studiować. To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa. Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco-polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny - podkreślił jeden z wielkopolskich muzyków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Zenek Martyniuk o sylwestrowych stawkach w TVP

Na tym jednak nie koniec. Oświadczenie w sprawie planowanego koncertu Zenka w auli UAM wydali aktywiści Młodzieżowej Rady Miasta. Stanowczo potępili ten pomysł, twierdząc, że jest to miejsce przeznaczone do wydarzeń tzw. kultury wysokiej.

Co z koncertem Zenka Martyniuka w auli UAM?

24 stycznia na jaw wyszła decyzja w sprawie występu Zenka.

To nic, że odbywają się tam różne koncerty muzyki rozrywkowej, ludowej - i to lepszych, i gorszych artystów. Disco-polo jest granicą, której przekroczyć nie można. Według oponentów, aula to miejsce święte. Czy rzeczywiście? Akademia Królewska - tak nazywała się instytucja, na potrzeby której aula powstała. Powiem łagodnie, że Akademia Królewska za czasów pruskich nie służyła do podkreślania polskości naszych ziem - powiedział poznański radny Michał Grześ z Prawa i Sprawiedliowści, cytowany przez Radio Poznań.

Rozgłośnia przypomniała, że w tej auli w czasie okupacji obradowało NSDAP. W okresie PRL gromadzili się tam członkowie PZPR, a także funkcjonariusze milicji.

Organizatorzy koncertu nie zabrali głosu w tej sprawie. Na stronach z biletami można jedynie przeczytać, że "to wydarzenie zostało odwołane".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić