aktualizacja 

SuperBowl. Eminem klęka na scenie. To ważny gest

103

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu w Los Angeles miał miejsce finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim - Super Bowl. Jednym artystów występujących w przerwie był Eminem. W trakcie wykonywania swojego hitu "Lose yourself" uklęknął na scenie i złapał się za głowę. Był to jeden z najszerzej komentowanych momentów tamtego wieczoru.

SuperBowl. Eminem klęka na scenie. To ważny gest
Klęczący Eminem (PAP/EPA, ETIENNE LAURENT)

Super Bowl to najważniejsze sportowe wydarzenie w Stanach Zjednoczonych. Mówi o nim cały świat. Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday [ Niedziela Super Bowl - przyp.red. ] w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym.

Ten gest poruszył Amerykanów

To doskonała okazja do pokazania się też dla artystów. Na scenie w przerwie finałowej meczu występują największe gwiazdy światowej estrady.

W tym roku był to m.in. Eminem. Gest, jaki wykonał na scenie, poruszył cały świat.

Podczas wykonywania swojego sztandarowego hitu "Lose yourself", 15-krotny zdobywca nagrody Grammy uklęknął i złapał się za głowę. Było to - jak podają zachodnie media - nawiązanie do gestu aktywisty i byłego rozgrywającego Colina Kaepernicka, który w 2016 r. prowadził "klęczące protesty", gdy śpiewany był hymn narodowy. Miało to zwrócić uwagę na brutalność policji i niesprawiedliwość rasową. Kaepernick utrzymywał, że z powodu protestów trzymano go z dala od boiska.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pokłosiem jego zachowania było nieprzedłużenie kontraktu przez drużynę, w której grał przez sześć sezonów - San Francisco 49nrs. Niestety, o zawodnika nie upomniała się żadna inna drużyna.

Inni gracze w geście solidarności również zaczęli klękać podczas hymnu narodowego. W 2017 roku były prezydent Trump wypowiedział się przeciwko nim, mówiąc, że "rujnują grę".

Atmosfera zmieniła się, gdy ciemnoskóry George Floyd został zamordowany przez policjanta w 2020. Wówczas w pierwszej kolejce meczów NBA w sezonie 2020-21 (koszykówka jest na drugim miejscu względem sportowej popularności w USA, zaraz po futbolu amerykańskim - przyp.red.) zawodnicy klękali podczas trwania meczów.

Obejrzeliśmy wszystkie elementy show podczas wielu prób w tym tygodniu i zdawaliśmy sobie sprawę, że Eminem to zrobi - powiedział mediom rzecznik NFL (największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego - przyp.red.) Brian McCarthy.

Na scenie oprócz Eminema pojawiły się legendy lat 90., takie jak Snoop Dogg, Dr. Dre i Mary J Blige. Według "Los Angeles Times" show było efektem głośnej umowy NFL z potentatem i raperem Jayem-Z.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić