aktualizacja 

Tysiące żegnały Elżbietę II. Posadzka nie wytrzymała!

13

Tłumy, jakie przyszły pożegnać królową Elżbietę II w Westminster Hall, sprawiły, że nie wytrzymała kamienna posadzka wewnątrz budynku. W ciągu pięciu dni przez to miejsce przewinęło się kilkaset tysięcy osób.

Tysiące żegnały Elżbietę II. Posadzka nie wytrzymała!
Pogrzeb królowej Elżbiety II był najważniejszym wydarzeniem w Wielkiej Brytanii od kilkudziesięciu lat (Getty Images, Danny Lawson)

O uszkodzeniu posadzki poinformował rzecznik Izby Lordów. Bezpośrednią przyczyną był ciągły ruch, jaki panował w tym miejscu w czasie, gdy trumna z ciałem brytyjskiej monarchini była wystawiona na widok publiczny. Jednocześnie podkreślono, że to uszkodzenie nie stanowi strukturalnego zagrożenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak żegnano królową Elżbietę II. Odtańczono specjalny taniec

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II była wystawiona na widok publiczny od popołudnia 14 września do poranka 19 września. Wówczas przez Westminster Hall przeszło ponad 250 tysięcy osób. Przejścia odbywały się cały czas, przez 24 godziny na dobę. W samej kolejce, aby oddać hołd zmarłej królowej, trzeba było czekać nawet kilkanaście godzin.

W wyniku wysokiego poziomu ciągłego ruchu pieszego przez Westminster Hall podczas wystawienia trumny na widok publiczny nastąpiło pewne rozwarstwienie posadzki z kamienia z Yorku - powiedział rzecznik Izby Lordów.

Naprawa nie jest potrzebna

Dla większości osób, które w ciągu tych pięciu dni wybrały się do Westminster Hall, była to jedyna okazja aby móc przebywać tak blisko monarchini. To wydarzenie wielkiej wagi czego dosłownie doświadczyła sama posadzka.

To spowodowało w kilku miejscach odsłonięcie gołego kamienia, co z czasem wyrówna się z otoczeniem. Nie stanowi to strukturalnego zagrożenia – zaznaczył rzecznik Izby Lordów.

Westminster Hall to najstarsza część Pałacu Westminsterskiego, który jest siedzibą brytyjskiego parlamentu. Została zbudowana jeszcze w XI wieku, a dokładnie 1097 roku za czasów Wilhelma II, syna Wilhelma Zdobywcy. W tej chwili jest jedyną częścią budynku, która przetrwała w mniej więcej oryginalnej formie. Znajdująca się w niej posadzka jest znacznie młodsza. Została wykonana z piaskowca z hrabstwa Yorkshire i położona w tym miejscu latach 30. XIX wieku, podczas jednej z wielu renowacji.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września tego roku w wieku 96 lat.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić