Tak oddał hołd Elżbiecie II. Policja zatrzymała mężczyznę z Hongkongu

2

Policja zatrzymała mężczyznę z Hongkongu, który w poniedziałek wieczorem udał się do brytyjskiego konsulatu, by wraz z innymi żałobnikami oddać hołd królowej Elżbiecie II. 43-letni mężczyzna zagrał na swojej harmonijce kilka piosenek, w tym jedną związaną z protestami w Hongkongu.

Tak oddał hołd Elżbiecie II. Policja zatrzymała mężczyznę z Hongkongu
W dniu pogrzebu królowej Elżbiety II w Hongkongu zatrzymano mężczyznę, który oddawał jej hołd (Getty Images)

Lata 2019-2020 były czasem masowych protestów w Hongkongu. Do wybuchu protestów doprowadziła próba wprowadzenia nowego prawa, które pozwalałoby na ekstradycję hongkońskich obywateli w głąb Chin. W tym czasie niezwykle popularna stał się utwór "Chwała Hongkongowi", nieoficjalny hymn demonstrantów biorących udział w prodemokratycznych protestach. Tekst piosenki mówi o "łzach na naszej ziemi", a także wspomina o "demokracji i wolności".

Właśnie z tego powodu zatrzymano mężczyznę z Hongkongu, który w poniedziałek wieczorem udał się do brytyjskiego konsulatu, by oddać hołd królowej Elżbiecie II. Mężczyzna został zatrzymany na mocy ustawy o działalności wywrotowej, sięgającej jeszcze czasów kolonialnych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Hongkong w latach 1842-1997 był kolonią brytyjską. W 1997 roku został przekazany Chinom, które zgodziły się zarządzać nim zgodnie z zasadą "jeden kraj, dwa systemy, z wyjątkiem spraw zagranicznych i obronnych". Miastu obiecano "wysoki stopień autonomii" na kolejnych 50 lat.

Jednak stłumienie protestów, narzucenie przez Pekin prawa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego i pozwolenie na rządy tylko "patriotom" są postrzegane przez wielu w Hongkongu jako odstąpienie od tej obietnicy. Mieszkańcy Hongkongu od lat się buntują przeciwko Chinom, czego efektem były m.in. wspomniane protesty.

Zachowanie mężczyzny, który oddając hołd królowej Elżbiecie II, zagrał na harmonijce utwór "Chwała Hongkongowi", zostało więc uznane przez władze za działalność wywrotową. Nie wiadomo, co się obecnie dzieje z zatrzymanym 43-latkiem.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. W poniedziałek 19 września odbył się jej pogrzeb. Zgodnie z decyzją następcy tronu, króla Karola III, żałoba po śmierci jego matki potrwa w Wielkiej Brytanii do siedmiu dni po pogrzebie.

Zobacz także: Ogromny krokodyl zaatakował turystę. Szokujące nagranie z Filipin
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić