IMGW alarmuje. Groźne zjawiska w Polsce. Taki będzie 10 grudnia

4

Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawili prognozę na sobotę (10 grudnia). Tego dnia nie zabraknie zimowych akcentów. Co dokładnie nas czeka?

IMGW alarmuje. Groźne zjawiska w Polsce. Taki będzie 10 grudnia
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

10 grudnia na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie całkowite i duże, jedynie na północy okresami umiarkowane. IMGW podaje, że na południu wystąpią opady deszczu i mżawki przechodzące w deszcz ze śniegiem. Lokalnie na południowym wschodzie możliwe opady marznące - powodujące gołoledź.

Na pozostałym obszarze słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -2°C na północy, około 0°C w centrum, do 3°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, północno-wschodni i północny, tylko na wybrzeżu przeważnie zmienny - zapowiadają eksperci z IMGW.

Specjaliści od pogody ostrzegają przed groźnymi zjawiskami. Chodzi o to, że miejscami na południowym wschodzie wystąpią marznące opady deszczu lub mżawki, co w efekcie będzie doprowadzać do oblodzenia na drogach, torach i chodnikach. Może być naprawdę bardzo ślisko!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będą białe święta? Synoptyk o wstępnych prognozach

Taka będzie noc z soboty na niedzielę

A jaka pogoda czeka nas w nocy z soboty (10 grudnia) na niedzielę (11 grudnia)?

W nocy na południu zachmurzenie całkowite z opadami śniegu, okresami intensywnymi. Na południowym wschodzie także opady deszczu i deszczu marznącego powodującego gołoledź, przechodzące w opady śniegu i tu prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 25 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej na Śląsku, w Małopolsce, na południu Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej o około 10 cm, na Podkarpaciu o około 15-25 cm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże ze słabymi opadami śniegu. Na północy kraju miejscami mgła marznąca, ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -11°C na Pomorzu, około -3°C w centrum i na południu, do 0°C miejscami na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, północno-wschodni i północny. Lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne - informuje IMGW.

Groźne zjawiska? Podkreślono, że na Podkarpaciu miejscami wystąpią marznące opady deszczu.

Na południu intensywne opady śniegu miejscami około 10 cm, na południu Podkarpacia do 25 cm i lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne - spostrzega instytut.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić