Już jest nad Polską. Warto zachować ostrożność

54

To zjawisko na naszym niebie pojawia się po raz kolejny. Mowa o pyle saharyjskim, którego największa ilość nad Europą południowo-wschodnią ma się pojawić dokładnie 13 i 14 czerwca. Naukowcy ostrzegają, bo pył może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zawsze, kiedy się pojawia pogarsza się jakość powietrza.

Już jest nad Polską. Warto zachować ostrożność
Już jest nad Polską. Warto zachować ostrożność (Getty Images, Ana Rocio Garcia Franco)

Europejski program do monitorowania atmosfery Copernicus już od 10 czerwca odnotowuje przemieszczanie się pyłu saharyjskiego przez centralną i wschodnią część Morza Śródziemnego. W związku z tym prognozuje się wysokie stężenie pyłu PM10 (to tak zwany pył gruby, do którego zalicza się pył saharyjski) w takich krajach, jak Grecja, Bułgaria czy na Cyprze.

Wartość zanieczyszczenia powietrza we wspomnianych miejscach znacznie przekroczy normy ustalone przez Unię Europejską. Najgorzej ma być dzisiaj, 13 czerwca. Pył PM10 ma osiągnąć przeszło 100 µg/m³, a to oznacza bardzo niską jakość powietrza.

Pył saharyjski znów nad Europą. Tak pogorszy się jakość powietrza

Poprzednio nad Europą i wschodnim obszarem Morza Śródziemnego pył saharyjski pojawił się między 3 a 7 czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnicze odkrycie w USA. Dno jeziora skrywało wielką tajemnicę
Przemieszczanie się pyłu saharyjskiego przez Morze Śródziemne do Europy nie jest czymś niezwykłym. Obserwacje z ostatnich lat pokazują wzrost intensywności i częstotliwości tych zdarzeń w niektórych częściach Europy, co podkreśla znaczenie stałego monitorowania naszej atmosfery w celu zrozumienia, jak tego typu zdarzenia wpływają na jakość powietrza - mówi Radiu ZET Mark Parrington, naukowiec z CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service).

Najbardziej dotknięte działaniem pyłu saharyjskiego są wspomniane już Bułgaria, Grecja i Cypr. Dlatego te kraje na bieżąco monitorują sytuację i współpracują z CAMS, aby mieć dostęp do dokładnych i wiarygodnych prognoz tego, jak przemieszcza się pył.

Wzrost intensywności i częstotliwości występowania długodystansowych przemieszczeń się pyłu saharyjskiego jest problemem przekraczającym granice krajów, co sprawia, że międzynarodowa współpraca naukowa i ponadnarodowe inicjatywy, takie jak Copernicus, są niezbędne dla dalszego rozwoju zrozumienia naszej planety - przyznaje Silas Michaelides, dyrektor ds. operacyjnych z Cypryjskiego ERATOSTHENES Centre of Excellence, cytowany przez "Fakt".

Warto pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, dzieci a także osób z chorobami układu oddechowego.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić