aktualizacja 

Niebezpieczne zjawiska w Polsce. Na to mamy się przygotować

25

W weekend trochę popadało, ale mimo to susza wciąż nam doskwiera. Zagrożenie pożarowe nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Nie jest to jednak jedyne niebezpieczeństwo, jakie może nas obecnie spotkać.

Niebezpieczne zjawiska w Polsce. Na to mamy się przygotować
Burza piaskowa (Getty Images, Hussain Warraich)

Grożą nam również m.in. burze piaskowe. Świadkami takiego zjawiska byli ostatnio mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Burza piaskowa wystąpiła w Eugeniowie koło Ostrowca Świętorzyskiego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Oczywiście burze piaskowe zdarzały się w Polsce już wcześniej. Aktualnie jednak częstotliwość ich występowania wzrasta, co można uznać za szczególnie niepokojące.

Susza nie odpuszcza, a rolnicy wręcz modlą się o deszcz. Takie zjawisko jest dla nich potężnym problemem, natomiast powstające burze piaskowe jedynie potęgują straty.

Burze piaskowe zmorą rolników

Okazuje się, że wiatr wymiata cenną glebę. Jednocześnie uszkadza wzrastające rośliny. Nad tym problemem pochylił się przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego.

Wyliczono, że około 28 proc. użytków rolnych w Polsce jest zagrożone erozją wietrzną, w tym ok. 10 proc. erozją średnią, a 1 proc. - silną.

Na suchej odsłoniętej glebie erozja wietrzna powoduje uszkodzenia kiełkujących roślin poprzez uderzanie w nie niesionymi przez wiatr ziarnami piasku. Drobiny piasku mogą powodować mikrouszkodzenia roślin, które stają się wrotami dla infekcji wielu patogenów. Cząstki o średnicy do 1 mm są przetaczane po powierzchni pola, natomiast cząstki o średnicy mniejszej niż 0,1 mm mogą być unoszone przez wiatr - podkreślono na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić