Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Niebezpieczne zjawiska w Polsce. Na to mamy się przygotować

18
Podziel się:

W weekend trochę popadało, ale mimo to susza wciąż nam doskwiera. Zagrożenie pożarowe nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Nie jest to jednak jedyne niebezpieczeństwo, jakie może nas obecnie spotkać.

Niebezpieczne zjawiska w Polsce. Na to mamy się przygotować
Burza piaskowa (Getty Images, Hussain Warraich)

Grożą nam również m.in. burze piaskowe. Świadkami takiego zjawiska byli ostatnio mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Burza piaskowa wystąpiła w Eugeniowie koło Ostrowca Świętorzyskiego.

Oczywiście burze piaskowe zdarzały się w Polsce już wcześniej. Aktualnie jednak częstotliwość ich występowania wzrasta, co można uznać za szczególnie niepokojące.

Susza nie odpuszcza, a rolnicy wręcz modlą się o deszcz. Takie zjawisko jest dla nich potężnym problemem, natomiast powstające burze piaskowe jedynie potęgują straty.

Burze piaskowe zmorą rolników

Okazuje się, że wiatr wymiata cenną glebę. Jednocześnie uszkadza wzrastające rośliny. Nad tym problemem pochylił się przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego.

Wyliczono, że około 28 proc. użytków rolnych w Polsce jest zagrożone erozją wietrzną, w tym ok. 10 proc. erozją średnią, a 1 proc. - silną.

Na suchej odsłoniętej glebie erozja wietrzna powoduje uszkodzenia kiełkujących roślin poprzez uderzanie w nie niesionymi przez wiatr ziarnami piasku. Drobiny piasku mogą powodować mikrouszkodzenia roślin, które stają się wrotami dla infekcji wielu patogenów. Cząstki o średnicy do 1 mm są przetaczane po powierzchni pola, natomiast cząstki o średnicy mniejszej niż 0,1 mm mogą być unoszone przez wiatr - podkreślono na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
zmeliorowali ...
miesiąc temu
dlatego macie niski stan wód gruntowych. Wszędzie rowy i odpływy.
Czarne chmury
miesiąc temu
Piasek.
Czarne chmury
miesiąc temu
Piasek.
gość
miesiąc temu
Jak to było - " NIe strasz, nie strasz, bo się zes... nu nie obudzisz".
Pytanie
miesiąc temu
Czy tate będzie sprzedawał wodę
Ksiunc
miesiąc temu
Trza lać wodą święconą
Normalny
miesiąc temu
Rzeczywiście, wystarczy spojrzeć za okno, żeby zobaczyć jak "susza nie odpuszcza". Wczoraj padało, dzisiaj od rana leje, IMGW wydaje ostrzeżenia przed burzami, intensywnymi deszczami i zapowiada kolejne opady, a internetowe redaktorki dalej straszą, jak co roku zresztą, suszą. Oj, "eksperci" weźcie się lepiej do jakiejś pożytecznej roboty.
Buk
miesiąc temu
Woda zaleje Rydzykowi zachrystje
Buk
miesiąc temu
Ta zadyma może uszkodzić pomnik wielebnego kwak-kwaka i co to będzie
Marrs
miesiąc temu
Poziom mórz podnosi się bardzo szybko. Wykupiłem wczasy w sierpniu nad Bałtykiem w Toruniu. Gdańsk już zalewa fala - do 2040 będzie 40 metrów pod wodą!
Oczywiście
miesiąc temu
Pisowska zadyma i ty będziesz płacił
pawel-
miesiąc temu
mamy się przygotować ze od Norwegów gazu nie dostaniemy ...
woda
miesiąc temu
A jak radzą sobie w Egipcie, czy innych pustynnych państwach
Inerwa
miesiąc temu
Największym zagrożeniem są politycy i dziennikarze oderwani od rzeczywistości i wykonujący wszelkie rozkazy jeszcze głupszych od siebie. Do tej grupy można dodać też lekarzy psychopandemistów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić