Piękna polska jesień. Jak wyglądają prognozy IMGW?

1

Na początku astronomicznej jesieni jesteśmy świadkami pięknej pogody z temperaturą 30 st. C i więcej. To wynik napływu gorących mas powietrza zwrotnikowego. Wiadomo jednak kiedy nastąpi wyraźne ochłodzenie w naszym kraju.

Piękna polska jesień. Jak wyglądają prognozy IMGW?
Piękna polska jesień. Jak wyglądają prognozy? (WP, Katarzyna Łapczyńska)

Obecnie Polska znajduje się pod wpływem rozległego i pogodnego wyżu Rosi. Dodatkowo, z południa zaczyna do nas napływać ciepłe powietrze zwrotnikowe z rejonu Bliskiego Wschodu. To oznacza, że czekają nas rekordowo wysokie, jak na ostatnie dni września, temperatury, słońce i brak opadów deszczu.

Jak podkreśla IMGW, od wtorku do czwartku temperatura maksymalna na znacznym obszarze kraju będzie wzrastać do 24-27°C. Nieco chłodniej będzie tylko w rejonach górskich i na wybrzeżu, około 20-23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Pierwsze oznaki ochłodzenia pojawią się w piątek. Od północnego zachodu, wraz ze zbliżającym się chłodnym frontem atmosferycznym, zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i na północy, zachodzie oraz w centrum pojawią się przelotne opady deszczu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakopane przyciąga turystów także po sezonie. Arabowie to nie jedyni zagraniczni goście

Pierwsi ochłodzenie odczują mieszkańcy Pomorza, gdzie temperatura maksymalna osiągnie 19-20°C.

Piękna aura zakończy się w najbliższy weekend. W sobotę i w niedzielę będzie wyraźnie chłodniej w całym kraju. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, zwłaszcza w sobotę.

Temperatura oscylować będzie od 16°C do 20°C, w rejonach podgórskich będzie jeszcze chłodniej.

Piękna polska jesień. Po raz pierwszy od ponad 100 lat

Niezależnie od tego załamania, tegoroczny wrzesień jest najcieplejszy od ponad 100 lat. - Patrząc na te prognozy, które mają być w kolejnych dniach, to nie ma szans, aby spadł z pudła - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Do tej pory, najcieplejszy wrzesień był w 1999 roku, kiedy średnia temperatura wyniosła 2,56 st. C powyżej normy. Następny w kolejce był wrzesień 1947 roku, kiedy średnia temperatura była 2,53 st. C powyżej normy, a także rok 2006 ze średnią temperaturą 2,51 st. C powyżej normy.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić