Przyjdzie tuż przed Bożym Narodzeniem. "Wygląda to naprawdę szokująco"

37

Już wkrótce mróz odpuści. W tym tygodniu dojdzie do znaczącego ocieplenia i odwilży. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy są już zmęczeni ujemnymi temperaturami. Z drugiej strony - na białe święta już raczej nie ma co liczyć.

Przyjdzie tuż przed Bożym Narodzeniem. "Wygląda to naprawdę szokująco"
Mapa pogodowa na czwartek (22 grudnia) (Ventusky)

Na mapie widoczne są już pierwsze zwiastuny zmiany pogody. - Na zachodzie Europy jest wielka strefa zachmurzenia. Taki wąż z chmur, który podąża znad Atlantyku w kierunku północno-wschodnim - mówił w programie "Wstajesz i weekend" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

To jest niż, który będzie sprawcą i winowajcą zmiany pogody, która nastąpi w nadchodzących dniach. Ten niż uruchomił napływ bardzo ciepłego powietrza do naszej części Europy - dodał.

Poza tym ustąpi wyż, który aktualnie znajduje się na granicy Polski i Niemiec. - Tutaj jest mroźne powietrze, stąd u nas temperatura teraz na poziomie -12 stopni. Ten wyż będzie odchodzić w kierunku wschodnim. Mamy wysokie ciśnienie, w tej chwili na Helu są 1033 hektopaskale - podkreślał Wasilewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyjazd świąteczno-noworoczny? Rodzina zapłaci nawet 12,9 tys. zł

We wtorek (20 grudnia) centrum wyżu znajdzie się u naszych wschodnich sąsiadów. Zabierze tam zimne powietrze, które będzie się przemieszczać nad Europą Wschodnią.

Mróz będzie na północy i na wschodzie. Natomiast ten niż będzie coraz bardziej przesuwać się w kierunku Europy Środkowej. W związku z tym, on będzie transportować ze sobą te ogromne ilości ciepła. To oznacza ocieplenie już od wtorku, w niektórych regionach temperatura wzrośnie do 7 stopni. Ale to będzie początek ocieplenia - kontynuował ekspert.

To nas czeka w wigilię i święta Bożego Narodzenia

Wasilewski pokusił się również o przedstawienie prognozy temperatury na wigilię.

Wygląda to naprawdę szokująco, jak weźmiemy pod uwagę to, co teraz dzieje się z temperaturą. Szokująco dlatego, że w Wigilię model meteorologiczny widzi 10, a może nawet 11 stopni ciepła na południu naszego kraju. W centrum 8-9 stopni, tak będzie na przykład na Mazowszu, a na Suwalszczyźnie czy Podlasiu temperatura będzie najniższa - tutaj są 3-4 stopnie. Wiąże się to właśnie z tą zmianą cyrkulacji i z tym napływem bardzo ciepłego powietrza ze strony południowo-zachodniej do Polski - spostrzegł.

Ma dojść do bardzo dużego uderzenia ciepła. Właśnie dlatego święta Bożego Narodzenia będą znacznie cieplejsze od mijających dni.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić