Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

To nie fotomontaż. Pojawiły się nad Polską

22

Najbliższe godziny przyniosą w naszym kraju niebezpieczną aurę. Znów w wielu regionach pojawią się burze, które rejestrowano w wielu regionach już w poniedziałek 17 czerwca. Szczególnie spektakularnie wyglądała komórka burzowa sfotografowana na Pomorzu.

To nie fotomontaż. Pojawiły się nad Polską
Niezwykłe zjawisko uchwycone na nagraniach. Zdjęcie robi wrażenie! (Pixabay, Twitter)

Mieszkańcy Kaszub mieli okazję zaobserwować na niebie niesamowity spektakl, a dzięki nagraniom, mamy je okazję zobaczyć i my. Sieć Obserwatorów Burz zamieściła w mediach społecznościowych dwa krótkie materiały wideo. Na jednym z nich mamy okazję zobaczyć czoło burzy z błyskawicą przecinającą przestrzeń między burzową chmurą a ziemią. Widok jest naprawdę imponujące.

Jeszcze większe wrażenie robi kolejne z nagrań, wykonane w miejscowości Tępcz. Uchwycona na nim chmura zdaje się opadać ku ziemi, tworząc coś na wzór postrzępionej kurtyny. Jest to widok tyleż samo zachwycający, co i przerażający.

Internauci komentujący nagranie nie kryli zachwytu. "Ależ cudowności" - czytamy w jednym z komentarzy. "Potwór" - kwituje kolejny internauta przyglądając się czołu burzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński ma urodziny. Dostał wymowne życzenia

Widząc czoło burzy, należy jak najszybciej znaleźć schronienie. Należy unikać chowania się pod drzewami i liniami wysokiego napięcia. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy poruszamy się pieszo, jak i podróżujemy samochodem.

Przed nami burzowy wtorek

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że ryzyko rozwoju burz występuje na terenie całego kraju. Na przeważającym obszarze Polski zjawiska te nie powinny mieć gwałtownego przebiegu, choć lokalnie może przynosić silniejsze podmuchy wiatru osiągające 65 km/h. Opady nie powinny przekroczyć 15 mm.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jednocześnie meteorolodzy IMGW wskazują, że warunki kinematyczne będą sprzyjały rozwojowi izolowanych supekomórek burzowych. Tu możliwe silniejsze porywy wiatru do 85 km/h i deszcz do 25 mm. Może też pojawić się grad. Dotyczy to szczególnie południowej i wschodniej Polski, a także w pasie północnym.

Burze pojawiać będą się nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Zjawiska będą występowały głównie na Północy, co ma związek z nasunięciem się nad tę część kraju płytkiego ośrodka niżowego. Burze mogą występować także w południowo-zachodniej Polsce, choć tu raczej w godzinach wieczornych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić