aktualizacja 

To się stanie w weekend. Cyklon Piotr nadchodzi

25

Atak zimy w Polsce przyniesie cyklon Piotr, który uderzy już w piątek 3 lutego. IMGW wydał alerty dla większości regionów w naszym kraju, a w Tatrach ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia. Cyklon Piotr storpeduje nasze weekendowe plany, przynosząc burze, opady śniegu, zamiecie i mroźne powietrze. Lepiej nie wychodźcie z domu.

To się stanie w weekend. Cyklon Piotr nadchodzi
To się stanie w weekend. Cyklon Piotr storpeduje nasze plany (Adobe Stock, Andrei Stepanov (Andrey Stepanov), V_sot)

Cyklon Piotr uderza w Polskę. IMGW wydał mnóstwo ostrzeżeń pogodowych. Szczególnie muszą uważać osoby przebywające w górach. Ustalono czwarty stopień zagrożenia lawinowego, który świadczy o tym, że pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. - Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne, nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach - czytamy w komunikacie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Intensywnych opadów śniegu spodziewać się można w piątek 3 lutego w pasie przecinającym Polskę - od Helu aż po Tatry. Na zachodzie zapowiadany jest silny wiatr, który wraz z opadami śniegu ma przemieszczać się na wschód. Najmocniej ma wiać w okolicach Wałbrzycha i w Kotlinie Kłodzkiej. W nocy z piątku na sobotę opady śniegu prognozowane są głównie we wschodniej i południowej części kraju. Na zachodzie i nad morzem opady mieszane lub deszcz.

Najsilniejsze porywy wiatru na zachodzie i na wybrzeżu - do 85 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 160 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne - podaje IMGW.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Cyklon zatopił barkę. Dramatyczna akcja indyjskiej marynarki

To się stanie w weekend. Cyklon Piotr storpeduje plany Polaków

W weekend pogoda również nie będzie sprzyjała wyjściom na świeże powietrze. W sobotę główna strefa opadów śniegu ma przemieścić się na południe kraju. Przyrost pokrywy spodziewany jest do 8 cm. W pozostałych regionach również spodziewane są opady śniegu, jednak nieco lżejsze. Porywisty wiatr wciąż będzie jednak nam towarzyszył.

Wiatr nad morzem i we wschodniej połowie kraju będzie porywisty, na terenach podgórskich osiągający do 60 km/h, w górach do 85 km/h, wiejący z północy. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę opady śniegu wystąpią tylko na zachodzie i na południu kraju. Będzie jednak mroźnie, w niektórych regionach nawet do -7 stopni Celsjusza w dzień. Eksperci zalecają w ten weekend wzmożoną ostrożność na drogach, bo będzie ślisko. - Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co spowoduje oblodzenie - informuje IMGW.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić