Piotr Kalsztyn| 

Cudowny spektakl na niebie. W piątek nie kładźcie się spać

21

Jeżeli wierzyć w przesądy, to najbliższy weekend można rozpocząć nocą, podczas której spełni się większość naszych życzeń.

Cudowny spektakl na niebie. W piątek nie kładźcie się spać
(iStock.com, maciek905)

Obserwatorzy nieba przygotowują się na niesamowite widoki. Coroczny pokaz leonidów w tym tygodniu osiągnie swój szczyt. Późną nocą 17 listopada i w pierwszych godzinach 18 listopada spadające gwiazdy będą najlepiej widoczne - donosi National Geographic. Wtedy gwiazdozbiór Lwa będzie w najwyższym punkcie na niebie. Co więcej - Księżyc w tym czasie znajdzie się w fazie nowiu, więc jego blask nie przeszkodzi w obserwacji zjawiska.

Możemy spodziewać się nawet 25 "spadających gwiazd" na godzinę. Oczywiście jeśli będziemy obserwować gwiazdy na bezchmurnym niebie. Ważne jest też, aby w tym czasie wybrać się w miejsce, które jest dostatecznie oddalone od świateł miejskich. Deszcz leonidów powinien być widoczny z każdego miejsca na Ziemi, ale najlepsze widoki będą mieli obserwatorzy na półkuli północnej.

*Eksperci radzą, by spektakl oglądać gołym okiem. * Lepiej odstawić na bok lornetki i teleskopy, nie tylko nie pomogą nam w obserwacji, ale mogą sprawić, że nie zauważymy "spadających gwiazd". Ponieważ mogą one pojawić się na dużych fragmentach nieba, najlepiej obserwować je w towarzystwie, aby nie przeoczyć żadnej z nich.

Zobacz także: Zobacz także: Jak fotografować spadające gwiazdy?

Są nazywane leonidami, bo wydaje się, że swoje źródło mają w konstelacji Lwa. Zjawisko zdarza się co roku, kiedy Ziemia przechodzi przez szlak pozostałości po komecie Tempel-Tuttle. To lodowa bryła pochodząca spoza Układu Słonecznego. Kiedy kometa zbliża się do Słońca, topiący się lód uwalnia jej fragmenty. Gromadzą się one wzdłuż orbitalnej ścieżki. Nasza planeta uderza każdego roku w strumień gruzu o tej samej porze powodując, że niektóre elementy komety płoną w naszej atmosferze i tworzą olśniewający spektakl.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić