aktualizacja 

Leśnik jechał autem. Pod Olsztynem złapał za aparat

23

Zimowy okres wiąże się z wieloma zagrożeniami dla kierowców. Jezdnie są oblodzone i śliskie, widoczność kiepska, a w dodatku szybko zaczyna się ściemniać. To jednak nie wszystkie niebezpieczeństwa, czyhające w grudniu na drodze. Leśnicy radzą, by uważać także na... daniele!

Leśnik jechał autem. Pod Olsztynem złapał za aparat
Potyczka danieli przy drodze (Facebook, Nadleśnictwo Olsztyn)

Bekowisko, czyli okres godowy danieli, trwa zasadniczo od połowy października do połowy listopada. To czas miłosnych zalotów, kiedy byk daniela wydaje charakterystyczne odgłosy i gromadzi wokół siebie łanie. To także wtedy dochodzi do intensywnych walk samców o względy danielic.

Natura jednak potrafi zaskoczyć. Jeszcze w grudniu, choć bardzo sporadycznie, zdarza się spotkać te majestatyczne zwierzęta podczas potyczki. Zazwyczaj walki odbywają się w głębi lasów, lecz czasami wiedzione adrenaliną daniele przenoszą bój w rejony bliższe ludziom, a nawet w pobliże... uczęszczanych dróg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jelenie kontra wilki. Niezwykłe nagranie leśników z Pomorza

Taki niezwykły widok zastał podczas podróży samochodem jeden z pracowników nadleśnictwa Olsztyn. Leśnicy podzielili się wyjątkowym nagraniem w mediach społecznościowych.

Na wideo, zarejestrowanym na obszarze leśnictwa Dąbrówka, widać dwa ścierające się ze sobą samce, które w ferworze walki niemal weszły na jezdnię. Na szczęście kierowca w porę je zauważył i zatrzymał pojazd.

Gdyby jednak za kierownicą siedział ktoś mniej uważny, a zwierzęta posunęłyby się nieco dalej, mogłoby dojść do dramatu. Leśnicy apelują, by podróżując przez tereny leśne, zachować szczególną ostrożność. W każdej chwili spomiędzy drzew może wyłonić się dzikie zwierzę i wtargnąć na jezdnię.

Uważajcie na drogach - podkreślają w facebookowym poście przedstawiciele nadleśnictwa Olsztyn.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić