Spójrzcie na zdjęcie z Ustrzyk Dolnych. "Rudolf był widziany w mieście"

2

Leśnicy z Ustrzyk Dolnych opublikowali nietypowe zdjęcie z centrum miasta. "To pewne, że św. Mikołaj był w okolicach Ustrzyk Dolnych, ponieważ Rudolf był widziany w mieście" - komentują żartobliwie. Sęk w tym, że widok jelenia w środku miasta nie oznacza nic dobrego.

Spójrzcie na zdjęcie z Ustrzyk Dolnych. "Rudolf był widziany w mieście"
Widok jelenia w środku miasta nie oznacza nic dobrego. (Facebook, Dawid Skorupa)

W mikołajki mieszkańcy Ustrzyk Dolnych mogli zaobserwować na jednej z ulic pomocnika św. Mikołaja. "To pewne, że św. Mikołaj był w okolicach Ustrzyk Dolnych, ponieważ Rudolf był widziany w mieście. Tylko co z resztą zaprzęgu" - zastanawiają się leśnicy.

A tak na serio, widok jelenia w środku miasta dla części społeczeństwa może stanowić swoistą atrakcję, ale to nie oznacza nic dobrego.

To efekt zjawiska, które określamy synantropizacją. Niestety nie jest to dobre dla jeleni, jak i ludzi. Łatwo może dojść do spłoszenia takiego zwierzęcia. Dorosły jeleń waży około 200 kg, a rozpędza się do 50 km/h. - tłumaczą leśnicy Lasów Państwowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Osamotniony jeleń po rykowisku. Zabawne nagranie z fotopułapki
- Nie zapominajmy, że to dzikie zwierzę, a jego reakcje nie zawsze są przewidywalne - przypominają leśnicy.

Synantropizacja to przystosowywanie się organizmów do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, a także przemiany zachodzące w zbiorowiskach roślin i zwierząt pod wpływem człowieka i jego gospodarki.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Dzikie zwierzęta na terenach zurbanizowanych to nic nowego. W miastach zwierzęta żywią się resztkami żywności, które nie trafiły do kontenerów. Na niezagospodarowanych terenach znajdują schronienie.

Specjaliści apelują, by nie dokarmiać dzikich zwierząt. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.

Dzikie zwierzęta boją się ludzi, co wynika z ich natury. Każde zdrowe, dzikie zwierzę nie podejdzie do człowieka, a wręcz przeciwnie, będzie od niego uciekać. Wyjątkiem są zwierzęta dokarmiane, bądź chore np. na wściekliznę. Zwierzęta takie są łagodne, podchodzą do ludzi i łatwo można ulec tej niezwykłej okazji cieszenia się z bezpośredniego kontaktu np. z jeleniem. Niestety konsekwencje tego mogą być groźne dla zdrowia.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić