Niepokojące doniesienia. Sztuczna inteligencja próbowała "zabić" operatora drona

Amerykańska armia prowadzi testy sztucznej inteligencji pod kątem wykorzystania jej w działaniach bojowych. W trakcie jednego z wirtualnych zadań AI miała dokonać próby "zabójstwa" swojego operatora - przekazał izraelski portal I24.

Niepokojące doniesienia. Sztuczna inteligencja próbowała "zabić" operatora drona
Niepokojące doniesienia. Sztuczna inteligencja próbowała "zabić" operatora drona (Pexels)

Izraelski portal I24 przeprowadził rozmowę z pułkownikiem Tuckerem Hamiltonem, który odpowiada za testowanie sztucznej inteligencji (AI) w amerykańskim lotnictwie wojskowym. W trakcie sprawdzianu AI była punktowana za niszczenie zidentyfikowanych zagrożeń i wybrała "bardzo zaskakujące strategie", aby osiągnąć swoje cele.

Niepokojące doniesienia. Sztuczna inteligencja próbowała "zabić" operatora drona

- System zdał sobie sprawę, że czasem mimo zidentyfikowania zagrożenia ludzki operator nie pozwalał mu na jego zniszczenie. Jak to rozwiązał? Usiłował zabić operatora - powiedział Hamilton.

Z informacji przekazanej przez Hamiltona wynika, że sztucznym system usiłował "zabić" operatora, bo ten "uniemożliwiał mu wykonanie zadania".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Broń atomowa Putina na Białorusi. Ujawnił, gdzie ją rozmieszczą

Efekt był taki, że Amerykanie zmienili sposób, w jaki sztuczna inteligencja uczy się zachowania. - Nie należy zabijać operatora, to bardzo źle. Jeżeli go zabijesz, stracisz punkty". Co więc zrobiła AI? Usiłowała zniszczyć wieżę, za pomocą której operator kontaktował się z dronem - ujawnił w rozmowie amerykański wojskowy.

Zdaniem Hamiltona, cała sytuacja to najlepszy dowód na to, że nie można nadmiernie polegać na sztucznej inteligencji i należy równocześnie prowadzić dyskusję na temat etyki zachowania AI.

Amerykańskie media podkreślają z kolei, że szczegóły ćwiczeń są niejasne. Sam Hamilton nie miał okazji odpowiadać na pytania tamtejszych dziennikarzy na temat tego incydentu.

Krytycznie do publikacji portalu I24 odniosła się rzeczniczka amerykańskiego lotnictwa. - Opowiadamy się za etycznym i odpowiedzialnym wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Komentarze pana pułkownika były chyba anegdotyczne i wyjęte z kontekstu - przekazała Ann Stefanek.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić