Karolina Woźniak| 

Odnaleziono 9900-letni szkielet w zatopionej jaskini. Nowe odkrycie naukowców

7

Odnaleziono niezwykły i prawie 9900-letni szkielet podwodnych jaskiniach Tulum. Dzięki temu odkryciu pogłębiono, ale jednocześnie skomplikowano wiedzę o pierwszych ludziach, którzy osiedlili się w Amerykach.

Odnaleziono 9900-letni szkielet w zatopionej jaskini. Nowe odkrycie naukowców
(youtube.com, Ancient Architects)

Na półwyspie Jukatan odnaleziono liczne pozostałości cywilizacji Majów - świątynie i ruiny miast. Pojawiły się jednak dowody na to, że ten region został zasiedlony wcześniej niż sądzono, czyli jeszcze przed pojawieniem się Majów.

Archeolodzy odnaleźli 9900-letni szkielet kobiety

Nowe badania, które opublikowano w zeszłym tygodniu, opisują ważne odkrycie, które poszerza wiedzę z tego okresu. Badacze odnaleźli 9900-letni szkielet w zanurzonej jaskini Chan Hol w pobliżu stanowiska archeologicznego Tulum w meksykańskim stanie Quintana Roo.

Szkielet należał do kobiety, która zmarła w wieku 30 lat i posiada pewne unikalne cechy, które sugerują, że region był zamieszkiwany przez co najmniej dwie różne grupy osadników, którzy zamieszkali w tym regionie około 8000 lat przed pojawieniem się Majów.

W tej części Półwyspu Jukatan jest wiele podwodnych jaskiń. Tysiące lat temu zapadliska służyły jako schronienie - dopiero później zostały zalane. Do tej pory w podwodnych jaskiniach odnaleziono 10 ludzkich szkieletów - w tym ten należący do 30-latki, którą oznaczono jako Chan Hol 3.

W 2014 roku nurkowie z Tulum znaleźli szczątki szkieletu młodej dziewczyny w jaskini zwanej Hoyo Negro, która po hiszpańsku oznacza "czarną dziurę". Korzystając z metody datowania węglem, naukowcy oszacowali, że szczątki zostały tam porzucone 10 976 lat temu. W 2000 roku archeolodzy pracujący w jaskini Naharon, również niedaleko Tulum, znaleźli szkielet datowany na 850 rok.

Zobacz także: Zobacz także: Wielkie odkrycie w dżungli na Jukatanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić